Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Salo/24100
Vertaa

Salo Keskus

24100·Salo
9,9 × 4,1 km

Postinumeroalueella Salo Keskus (24100), Salo, asuu 8 899 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 116 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 60,1 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 20,5 % viidessä vuodessa. Asukkaista 37,7 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 37/40 (Salo)Väkiluku: sija 1/40 (Salo)
Väkiluku
8 899+0,4 %(5v)
Mediaanitulot
23 116 €+20,5 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,4 %+0,5 %(5v)
Omistusasunnot
57,0 %
Vuokra: 41,8 %
Lapsiperheet
12,0 %
Yksinasuvat
60,1 %
Työttömyysaste
14,3 %+0,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,8 %
65 vuotta täyttäneet: 37,7 %

Tunnusluvut

Alueen Salo Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku8 899+0,4 %
Mediaanitulot23 116 €+20,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 559 €/m²+1,0 %
Keski-ikä52,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,4 %+0,5 %
Työttömyysaste14,3 %+0,4 %
Omistusasunnot57,0 %-
Lapsiperheet12,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 189 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus57,0 %
Vuokra41,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo61,0 %
Pientalo35,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,0 %
Yksinasuvat60,1 %
Muut taloudet27,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Salo Keskus

Mitkä ovat alueen Salo Keskus (24100) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 116 €. Muutos 5 vuodessa: +20,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Salo Keskus (24100) on?
8 899 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,4 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Salo Keskus (24100)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 559 €/m² (2025). Luku perustuu 189 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +1,0 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Salo Keskus on?
Kotitalouksista 57,0 % asuu omistusasunnossa ja 41,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 61,0 % on kerrostaloissa ja 35,7 % pientaloissa.
Miten alue Salo Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Salo: 37 / 40. Korkeakoulutetut: 27,4 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·24130Ylhäisi
  • ·24280Tupuri-Hähkänä
  • ·24240Rappula
  • ·24260Ollikkala
  • ·25170Kotalato
  • ·24800Halikko Keskus
  • ·25360Pertteli Keskus
  • ·25250Märynummi
  • ·25520Perniö Asemanseutu
  • ·25130Muurla
  • ·25190Inkere
  • ·25210Vartsala

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 185. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet142. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Salo37. · 40 alueesta

Muut alueet: Salo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Salo
#AlueArvo
1.Halikko Asemanseutu2491031 362 €+16,9 %
2.Mathildedal2566029 967 €+31,9 %
3.Lahnajärvi2542029 525 €+18,7 %
4.Tupuri-Hähkänä2428029 213 €+16,2 %
5.Vartsala2521028 265 €+19,8 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
69820Räyrinki

Veteli

Mediaanitulot
23 117 €
Väkiluku
527
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
72810Jylhänkylä

Pielavesi

Mediaanitulot
23 117 €
Väkiluku
120
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
43610Aho

Karstula

Mediaanitulot
23 114 €
Väkiluku
60
Keski-ikä
62,0 v
Avaa alue →Vertaa
68100Himanka Keskus

Kalajoki

Mediaanitulot
23 113 €
Väkiluku
2 314
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Salo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle