Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Veteli/69730
Vertaa

Tunkkari

69730·Veteli
3,2 × 3,4 km

Postinumeroalueella Tunkkari (69730), Veteli, asuu 478 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 609 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 32,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,3 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/6 (Veteli)Väkiluku: sija 3/6 (Veteli)
Väkiluku
478-2,4 %(5v)
Mediaanitulot
27 609 €+21,3 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
32,6 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
87,3 %
Vuokra: 11,3 %
Lapsiperheet
26,0 %
Yksinasuvat
29,9 %
Työttömyysaste
4,8 %-1,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,5 %
65 vuotta täyttäneet: 24,7 %

Tunnusluvut

Alueen Tunkkari tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku478-2,4 %
Mediaanitulot27 609 €+21,3 %
Keski-ikä44,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut32,6 %+1,7 %
Työttömyysaste4,8 %-1,2 %
Omistusasunnot87,3 %-
Lapsiperheet26,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,3 %
Vuokra11,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,0 %
Yksinasuvat29,9 %
Muut taloudet44,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Tunkkari

Mitkä ovat alueen Tunkkari (69730) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 609 €. Muutos 5 vuodessa: +21,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tunkkari (69730) on?
478 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,4 %.
Millaista asuminen alueella Tunkkari on?
Kotitalouksista 87,3 % asuu omistusasunnossa ja 11,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Tunkkari vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Veteli: 1 / 6. Korkeakoulutetut: 32,6 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69600Kaustinen Keskus (Kaustinen)
  • ·69700Veteli Keskus
  • ·69820Räyrinki
  • ·68750Småbönders (Kruunupyy)
  • ·62570Särkilä (Evijärvi)
  • ·69850Patana
  • ·69750Sillanpää
  • ·68370Ullava Keskus (Kokkola)
  • ·69660Köyhäjoki (Kaustinen)
  • ·62500Evijärvi Keskus (Evijärvi)
  • ·62660Itäkylä (Lappajärvi)
  • ·68410Alaveteli (Kruunupyy)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet742. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 444. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Veteli1. · 6 alueesta

Muut alueet: Veteli

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Veteli
#AlueArvo
1.Patana6985024 979 €+20,7 %
2.Sillanpää6975024 122 €+13,9 %
3.Veteli Keskus6970023 240 €+16,9 %
4.Räyrinki6982023 117 €+20,8 %
5.Pulkkinen6983021 302 €+17,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
50300Rämälä

Mikkeli

Mediaanitulot
27 611 €
Väkiluku
310
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
45720Kotiharju-Puhjonmäki

Kouvola

Mediaanitulot
27 618 €
Väkiluku
2 475
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
43130Tarvaala

Saarijärvi

Mediaanitulot
27 619 €
Väkiluku
397
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
73120Nerkoo-Horsmanmäki

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 620 €
Väkiluku
481
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Veteli: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle