Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Heinävesi/79820
Vertaa

Varistaipale

79820·Heinävesi
8,4 × 10 km

Postinumeroalueella Varistaipale (79820), Heinävesi, asuu 83 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 892 €, asukkaiden keski-ikä on 62,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 87,5 % asuu omistusasunnossa. Työttömyysaste on noussut 13,2 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 97,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Heinävesi)Väkiluku: sija 6/9 (Heinävesi)
Väkiluku
83-9,8 %(5v)
Mediaanitulot
23 892 €+25,2 %(5v)
Keski-ikä
62,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,0 %+0,2 %(5v)
Omistusasunnot
87,5 %
Vuokra: 6,3 %
Lapsiperheet
2,1 %
Yksinasuvat
50,0 %
Työttömyysaste
18,8 %+13,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,2 %
65 vuotta täyttäneet: 54,2 %

Tunnusluvut

Alueen Varistaipale tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku83-9,8 %
Mediaanitulot23 892 €+25,2 %
Keski-ikä62,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut20,0 %+0,2 %
Työttömyysaste18,8 %+13,2 %
Omistusasunnot87,5 %-
Lapsiperheet2,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus87,5 %
Vuokra6,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet2,1 %
Yksinasuvat50,0 %
Muut taloudet47,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Varistaipale

Mitkä ovat alueen Varistaipale (79820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 892 €. Muutos 5 vuodessa: +25,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Varistaipale (79820) on?
83 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,8 %.
Millaista asuminen alueella Varistaipale on?
Kotitalouksista 87,5 % asuu omistusasunnossa ja 6,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,1 % pientaloissa.
Miten alue Varistaipale vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Heinävesi: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 20,0 %, keski-ikä: 62,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79810Karvion kanava
  • ·79830Palokki
  • ·79860Suuraho - Uusi-Valamo
  • ·83630Kuusjärvi (Outokumpu)
  • ·83660Varislahti (Outokumpu)
  • ·79885Etelä-Petruma
  • ·71280Kosula (Tuusniemi)
  • ·79700Heinävesi Keskus
  • ·71240Paakkila (Tuusniemi)
  • ·79895Sarvikumpu
  • ·79910Kerma
  • ·71260Juurikkamäki (Tuusniemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 927. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 641. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Heinävesi5. · 9 alueesta

Muut alueet: Heinävesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Heinävesi
#AlueArvo
1.Kerma7991024 967 €+23,8 %
2.Sarvikumpu7989524 505 €+35,2 %
3.Etelä-Petruma7988524 501 €+28,6 %
4.Karvion kanava7981024 237 €+24,8 %
5.Vihtari-Poikiinaho7994022 058 €+42,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
89740Kianta

Suomussalmi

Mediaanitulot
23 893 €
Väkiluku
44
Keski-ikä
63,0 v
Avaa alue →Vertaa
71750Maaninka Keskus

Kuopio

Mediaanitulot
23 897 €
Väkiluku
1 029
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
10570Bromarv

Raasepori

Mediaanitulot
23 898 €
Väkiluku
438
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
73770Säyneinen-Ala-Siikajärvi

Kuopio

Mediaanitulot
23 884 €
Väkiluku
447
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Heinävesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle