Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Heinävesi/79830
Vertaa

Palokki

79830·Heinävesi
11 × 9,5 km

Postinumeroalueella Palokki (79830), Heinävesi, asuu 65 asukasta. Mediaanitulot ovat 18 692 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 97,7 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 8,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 29,6 %. Alueen asukkaista 32,3 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 9/9 (Heinävesi)Väkiluku: sija 8/9 (Heinävesi)
Väkiluku
65-8,5 %(5v)
Mediaanitulot
18 692 €+29,6 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,2 %+3,4 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
18,2 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,1 %
65 vuotta täyttäneet: 32,3 %

Tunnusluvut

Alueen Palokki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku65-8,5 %
Mediaanitulot18 692 €+29,6 %
Keski-ikä52,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut22,2 %+3,4 %
Työttömyysaste18,2 %0,0 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Palokki

Mitkä ovat alueen Palokki (79830) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 18 692 €. Muutos 5 vuodessa: +29,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Palokki (79830) on?
65 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,5 %.
Millaista asuminen alueella Palokki on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,7 % pientaloissa.
Miten alue Palokki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Heinävesi: 9 / 9. Korkeakoulutetut: 22,2 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79820Varistaipale
  • ·71280Kosula (Tuusniemi)
  • ·79810Karvion kanava
  • ·79700Heinävesi Keskus
  • ·83660Varislahti (Outokumpu)
  • ·71240Paakkila (Tuusniemi)
  • ·83630Kuusjärvi (Outokumpu)
  • ·71260Juurikkamäki (Tuusniemi)
  • ·79350Itä-Soisalo (Leppävirta)
  • ·79860Suuraho - Uusi-Valamo
  • ·79885Etelä-Petruma
  • ·71380Mustinlahti (Kuopio)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 869. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 758. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Heinävesi9. · 9 alueesta

Muut alueet: Heinävesi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Heinävesi
#AlueArvo
1.Kerma7991024 967 €+23,8 %
2.Sarvikumpu7989524 505 €+35,2 %
3.Etelä-Petruma7988524 501 €+28,6 %
4.Karvion kanava7981024 237 €+24,8 %
5.Varistaipale7982023 892 €+25,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
82830Haukivaara

Ilomantsi

Mediaanitulot
18 698 €
Väkiluku
100
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
75790Rumo

Nurmes

Mediaanitulot
18 669 €
Väkiluku
85
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
97760Saariharju

Ranua

Mediaanitulot
18 658 €
Väkiluku
98
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
97920Suonnankylä

Posio

Mediaanitulot
18 609 €
Väkiluku
78
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Heinävesi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle