Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tuusniemi/71280
Vertaa

Kosula

71280·Tuusniemi
20 × 21 km

Postinumeroalueella Kosula (71280), Tuusniemi, asuu 208 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 720 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 26,2 %. Työttömyysaste on noussut 7,5 prosenttiyksikköä.

Mediaanitulot: sija 6/6 (Tuusniemi)Väkiluku: sija 2/6 (Tuusniemi)
Väkiluku
208-3,3 %(5v)
Mediaanitulot
21 720 €+26,2 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,9 %+5,4 %(5v)
Omistusasunnot
92,3 %
Vuokra: 4,3 %
Lapsiperheet
8,5 %
Yksinasuvat
46,2 %
Työttömyysaste
21,8 %+7,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,4 %
65 vuotta täyttäneet: 38,5 %

Tunnusluvut

Alueen Kosula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku208-3,3 %
Mediaanitulot21 720 €+26,2 %
Keski-ikä55,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut22,9 %+5,4 %
Työttömyysaste21,8 %+7,5 %
Omistusasunnot92,3 %-
Lapsiperheet8,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,3 %
Vuokra4,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,5 %
Yksinasuvat46,2 %
Muut taloudet45,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Kosula

Mitkä ovat alueen Kosula (71280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 720 €. Muutos 5 vuodessa: +26,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kosula (71280) on?
208 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,3 %.
Millaista asuminen alueella Kosula on?
Kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa ja 4,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,0 % pientaloissa.
Miten alue Kosula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tuusniemi: 6 / 6. Korkeakoulutetut: 22,9 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·79830Palokki (Heinävesi)
  • ·71260Juurikkamäki
  • ·71240Paakkila
  • ·83660Varislahti (Outokumpu)
  • ·79820Varistaipale (Heinävesi)
  • ·71200Tuusniemi Keskus
  • ·79350Itä-Soisalo (Leppävirta)
  • ·71380Mustinlahti (Kuopio)
  • ·79810Karvion kanava (Heinävesi)
  • ·83630Kuusjärvi (Outokumpu)
  • ·79700Heinävesi Keskus (Heinävesi)
  • ·71210Tuusjärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 563. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 029. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tuusniemi6. · 6 alueesta

Muut alueet: Tuusniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tuusniemi
#AlueArvo
1.Paakkila7124024 641 €+33,1 %
2.Juurikkamäki7126023 439 €+44,8 %
3.Laukka-aho7117023 244 €+17,0 %
4.Tuusjärvi7121022 460 €+15,9 %
5.Tuusniemi Keskus7120021 745 €+23,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
43800Kivijärvi Keskus-Sompala

Kivijärvi

Mediaanitulot
21 721 €
Väkiluku
850
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
83825Kinahmo

Polvijärvi

Mediaanitulot
21 715 €
Väkiluku
249
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
92700Kestilä

Siikalatva

Mediaanitulot
21 714 €
Väkiluku
1 028
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
82335Rasivaara

Rääkkylä

Mediaanitulot
21 709 €
Väkiluku
532
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tuusniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle