Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/91240
Vertaa

Tannila

91240·Oulu
19 × 25 km

Postinumeroalueella Tannila (91240), Oulu, asuu 171 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 127 €, asukkaiden keski-ikä on 55,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 15,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 12,8 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 5,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 97,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 40/45 (Oulu)Väkiluku: sija 43/45 (Oulu)
Väkiluku
171-12,8 %(5v)
Mediaanitulot
21 127 €+18,8 %(5v)
Keski-ikä
55,0 v+4,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
15,6 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
94,6 %
Vuokra: 5,4 %
Lapsiperheet
9,7 %
Yksinasuvat
39,8 %
Työttömyysaste
23,0 %+5,9 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,5 %
65 vuotta täyttäneet: 40,4 %

Tunnusluvut

Alueen Tannila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku171-12,8 %
Mediaanitulot21 127 €+18,8 %
Keski-ikä55,0 v+4,0 %
Korkeakoulutetut15,6 %+0,9 %
Työttömyysaste23,0 %+5,9 %
Omistusasunnot94,6 %-
Lapsiperheet9,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,6 %
Vuokra5,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet9,7 %
Yksinasuvat39,8 %
Muut taloudet50,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Tannila

Mitkä ovat alueen Tannila (91240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 127 €. Muutos 5 vuodessa: +18,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tannila (91240) on?
171 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -12,8 %.
Millaista asuminen alueella Tannila on?
Kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa ja 5,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,5 % pientaloissa.
Miten alue Tannila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 40 / 45. Korkeakoulutetut: 15,6 %, keski-ikä: 55,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91260Pahkakoski - Räinä
  • ·95160Oijärvi - Lamminperä (Ii)
  • ·93187Ala-Siurua (Pudasjärvi)
  • ·91310Arkala
  • ·91200Yli-Ii Keskus
  • ·93190Yli-Siurua - Ikosenniemi (Pudasjärvi)
  • ·90900Kiiminki Keskus
  • ·93140Kipinä (Pudasjärvi)
  • ·91150Yli-Olhava (Ii)
  • ·95130Hyryoja (Ii)
  • ·91210Jakkukylä (Ii)
  • ·95270Yli-Kärppä - Tainionjoki (Simo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 672. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 175. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu40. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
95770Lankojärvi

Pello

Mediaanitulot
21 133 €
Väkiluku
150
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
89610Jumaliskylä

Suomussalmi

Mediaanitulot
21 135 €
Väkiluku
57
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa
59810Suurikylä

Kitee

Mediaanitulot
21 118 €
Väkiluku
74
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
49770Salo-Miehikkälä

Miehikkälä

Mediaanitulot
21 138 €
Väkiluku
203
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle