Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/90670
Vertaa

Hiukkavaara

90670·Oulu
7,6 × 4,9 km

Postinumeroalueella Hiukkavaara (90670), Oulu, asuu 6 671 asukasta. Mediaanitulot ovat 33 738 €, asukkaiden keski-ikä on 30,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 61,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 46,1 % on lapsiperheitä. Mediaanitulot ovat kasvaneet 19,0 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 0,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 25,3 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/45 (Oulu)Väkiluku: sija 16/45 (Oulu)
Väkiluku
6 671+59,7 %(5v)
Mediaanitulot
33 738 €+19,0 %(5v)
Keski-ikä
30,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
61,6 %+4,2 %(5v)
Omistusasunnot
78,0 %
Vuokra: 21,8 %
Lapsiperheet
46,1 %
Yksinasuvat
24,8 %
Työttömyysaste
5,6 %+0,9 %(5v)
Talouden keskikoko
2,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
13,8 %
65 vuotta täyttäneet: 5,2 %

Tunnusluvut

Alueen Hiukkavaara tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku6 671+59,7 %
Mediaanitulot33 738 €+19,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 719 €/m²+15,9 %
Keski-ikä30,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut61,6 %+4,2 %
Työttömyysaste5,6 %+0,9 %
Omistusasunnot78,0 %-
Lapsiperheet46,1 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 165 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus78,0 %
Vuokra21,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo25,3 %
Pientalo74,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet46,1 %
Yksinasuvat24,8 %
Muut taloudet29,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Hiukkavaara

Mitkä ovat alueen Hiukkavaara (90670) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 33 738 €. Muutos 5 vuodessa: +19,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hiukkavaara (90670) on?
6 671 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +59,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Hiukkavaara (90670)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 719 €/m² (2025). Luku perustuu 165 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +15,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Hiukkavaara on?
Kotitalouksista 78,0 % asuu omistusasunnossa ja 21,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 25,3 % on kerrostaloissa ja 74,7 % pientaloissa.
Miten alue Hiukkavaara vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 1 / 45. Korkeakoulutetut: 61,6 %, keski-ikä: 30,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·90620Rusko-Heikinharju
  • ·90630Korvensuora
  • ·90940Jääli
  • ·90650Haapalehto
  • ·90420Metsokangas
  • ·90240Iinatti
  • ·90310Madekoski
  • ·90230Värttö-Maikkula
  • ·90540Kuivasjärvi
  • ·90220Kontinkangas
  • ·90250Kaukovainio
  • ·90910Kontio

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet68. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet236. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu1. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
2.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
3.Kontio9091030 484 €+15,7 %
4.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %
5.Madekoski9031030 338 €+17,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
01120Västerskog

Sipoo

Mediaanitulot
33 731 €
Väkiluku
1 406
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
01670Vantaanlaakso

Vantaa

Mediaanitulot
33 804 €
Väkiluku
2 925
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
00260Keski-Töölö

Helsinki

Mediaanitulot
33 827 €
Väkiluku
5 903
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
04310Tuusula Kirkonkylä

Tuusula

Mediaanitulot
33 641 €
Väkiluku
2 476
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle