Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Oulu/91310
Vertaa

Arkala

91310·Oulu
18 × 19 km

Postinumeroalueella Arkala (91310), Oulu, asuu 194 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 242 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 4,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,6 %. Alueen kotitalouksista 91,8 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 20/45 (Oulu)Väkiluku: sija 42/45 (Oulu)
Väkiluku
194-4,4 %(5v)
Mediaanitulot
27 242 €+17,6 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,9 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
91,8 %
Vuokra: 8,2 %
Lapsiperheet
21,2 %
Yksinasuvat
35,3 %
Työttömyysaste
18,1 %+7,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,2 %
65 vuotta täyttäneet: 20,1 %

Tunnusluvut

Alueen Arkala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku194-4,4 %
Mediaanitulot27 242 €+17,6 %
Keski-ikä43,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut21,9 %+3,0 %
Työttömyysaste18,1 %+7,5 %
Omistusasunnot91,8 %-
Lapsiperheet21,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,8 %
Vuokra8,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,2 %
Yksinasuvat35,3 %
Muut taloudet43,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Arkala

Mitkä ovat alueen Arkala (91310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 242 €. Muutos 5 vuodessa: +17,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Arkala (91310) on?
194 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,4 %.
Millaista asuminen alueella Arkala on?
Kotitalouksista 91,8 % asuu omistusasunnossa ja 8,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Arkala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Oulu: 20 / 45. Korkeakoulutetut: 21,9 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91260Pahkakoski - Räinä
  • ·90900Kiiminki Keskus
  • ·91240Tannila
  • ·91200Yli-Ii Keskus
  • ·91300Ylikiiminki Keskus
  • ·90660Sanginsuu
  • ·93140Kipinä (Pudasjärvi)
  • ·91410Jokirinne (Muhos)
  • ·93187Ala-Siurua (Pudasjärvi)
  • ·90630Korvensuora
  • ·91430Leppiniemi (Muhos)
  • ·90940Jääli

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet846. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 090. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Oulu20. · 45 alueesta

Muut alueet: Oulu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Oulu
#AlueArvo
1.Hiukkavaara9067033 738 €+19,0 %
2.Kuivasjärvi9054032 563 €+15,6 %
3.Korvensuora9063030 633 €+15,8 %
4.Kontio9091030 484 €+15,7 %
5.Kiviniemi9081030 339 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
80330Reijola

Joensuu

Mediaanitulot
27 237 €
Väkiluku
2 276
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
71910Alapitkä

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 236 €
Väkiluku
711
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
73110Mäntylahti-Karvasalmi

Lapinlahti

Mediaanitulot
27 235 €
Väkiluku
233
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
10680Skogby

Raasepori

Mediaanitulot
27 250 €
Väkiluku
194
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Oulu|Muuttajalle

Oulun asuinalueet vertailussa 2026

Oulun postinumeroalueet kolmesta näkökulmasta: korkein tulotaso, nopein väestönkasvu ja eniten lapsiperheitä. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

21. kesäkuuta 2026Lue opas →

Jatka tästä

Oulu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle