Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Simo/95230
Vertaa

Maksniemi

95230·Simo
9,6 × 18 km

Postinumeroalueella Maksniemi (95230), Simo, asuu 715 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 134 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,5 %. Alueen asunnoista 98,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/8 (Simo)Väkiluku: sija 2/8 (Simo)
Väkiluku
715-6,5 %(5v)
Mediaanitulot
27 134 €+21,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,6 %0,0 %(5v)
Omistusasunnot
90,4 %
Vuokra: 8,7 %
Lapsiperheet
19,9 %
Yksinasuvat
28,9 %
Työttömyysaste
5,2 %-3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 32,3 %

Tunnusluvut

Alueen Maksniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku715-6,5 %
Mediaanitulot27 134 €+21,5 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,6 %0,0 %
Työttömyysaste5,2 %-3,5 %
Omistusasunnot90,4 %-
Lapsiperheet19,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,4 %
Vuokra8,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,3 %
Pientalo98,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,9 %
Yksinasuvat28,9 %
Muut taloudet51,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Maksniemi

Mitkä ovat alueen Maksniemi (95230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 134 €. Muutos 5 vuodessa: +21,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Maksniemi (95230) on?
715 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,5 %.
Millaista asuminen alueella Maksniemi on?
Kotitalouksista 90,4 % asuu omistusasunnossa ja 8,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,3 % on kerrostaloissa ja 98,9 % pientaloissa.
Miten alue Maksniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Simo: 2 / 8. Korkeakoulutetut: 27,6 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95225Viantie
  • ·95220Simoniemi
  • ·94830Pikku Berliini - Hepola (Kemi)
  • ·94700Takajärvi - Haukkari (Kemi)
  • ·95365Maula (Keminmaa)
  • ·95210Filpus
  • ·94600Ristikangas - Kivikko (Kemi)
  • ·94720Peurasaari (Kemi)
  • ·95370Itäkoski (Keminmaa)
  • ·94900Ajos (Kemi)
  • ·94100Kemi Keskus (Kemi)
  • ·94200Torvinen - Vainio (Kemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet879. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 251. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Simo2. · 8 alueesta

Muut alueet: Simo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Simo
#AlueArvo
1.Simoniemi9522028 621 €+22,6 %
2.Filpus9521026 567 €+13,5 %
3.Viantie9522525 496 €+19,4 %
4.Yli-Kärppä - Tainionjoki9527023 303 €+35,6 %
5.Alaniemi9525523 298 €+25,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
58410Haapakallio

Savonlinna

Mediaanitulot
27 134 €
Väkiluku
704
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
54110Lampikangas

Lappeenranta

Mediaanitulot
27 131 €
Väkiluku
1 023
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
48810Rantahaka

Kotka

Mediaanitulot
27 123 €
Väkiluku
659
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
65920Norra Vallgrund-Söderudden

Mustasaari

Mediaanitulot
27 145 €
Väkiluku
325
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Simo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle