Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Kotka/48810
Vertaa

Rantahaka

48810·Kotka
4,8 × 7,9 km

Postinumeroalueella Rantahaka (48810), Kotka, asuu 659 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 123 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 10,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,2 %. Alueen asunnoista 99,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/25 (Kotka)Väkiluku: sija 19/25 (Kotka)
Väkiluku
659-10,6 %(5v)
Mediaanitulot
27 123 €+19,2 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,4 %+0,3 %(5v)
Omistusasunnot
93,0 %
Vuokra: 4,3 %
Lapsiperheet
24,2 %
Yksinasuvat
34,4 %
Työttömyysaste
12,5 %+0,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,9 %
65 vuotta täyttäneet: 25,2 %

Tunnusluvut

Alueen Rantahaka tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku659-10,6 %
Mediaanitulot27 123 €+19,2 %
Keski-ikä45,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut28,4 %+0,3 %
Työttömyysaste12,5 %+0,7 %
Omistusasunnot93,0 %-
Lapsiperheet24,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,0 %
Vuokra4,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,2 %
Yksinasuvat34,4 %
Muut taloudet41,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Rantahaka

Mitkä ovat alueen Rantahaka (48810) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 123 €. Muutos 5 vuodessa: +19,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Rantahaka (48810) on?
659 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -10,6 %.
Millaista asuminen alueella Rantahaka on?
Kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa ja 4,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,2 % pientaloissa.
Miten alue Rantahaka vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Kotka: 10 / 25. Korkeakoulutetut: 28,4 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·48800Otsola-Mäntykangas
  • ·48770Ristinkallio
  • ·49300Tavastila
  • ·48910Suulisniemi
  • ·48900Sunila
  • ·49490Neuvoton (Hamina)
  • ·48600Karhula
  • ·48930Tiutinen
  • ·48200Hovinsaari
  • ·49340Juurikorpi
  • ·49520Reitkalli (Hamina)
  • ·48720Kymi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet882. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 291. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Kotka10. · 25 alueesta

Muut alueet: Kotka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Kotka
#AlueArvo
1.Mussalo4831031 200 €+18,6 %
2.Tiutinen4893030 788 €+18,8 %
3.Ruonala4830028 956 €+19,8 %
4.Kaukola4841028 930 €+19,1 %
5.Koivula4871028 642 €+14,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41750Havumäki

Joutsa

Mediaanitulot
27 122 €
Väkiluku
80
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
92220Piehinki

Raahe

Mediaanitulot
27 120 €
Väkiluku
564
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
52520Syväsmäki

Hirvensalmi

Mediaanitulot
27 117 €
Väkiluku
134
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
90440Kempele Keskus

Kempele

Mediaanitulot
27 117 €
Väkiluku
9 924
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Kotka|Muuttajalle

Kotkan parhaat asuinalueet 2026

Kotkan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit kunkin alueen tarkempiin tietoihin.

9. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Kotka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle