Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Keminmaa/95365
Vertaa

Maula

95365·Keminmaa
15 × 6,6 km

Postinumeroalueella Maula (95365), Keminmaa, asuu 238 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 409 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 39,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 35,3 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 2,7 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 99,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/7 (Keminmaa)Väkiluku: sija 5/7 (Keminmaa)
Väkiluku
238-5,6 %(5v)
Mediaanitulot
28 409 €+35,3 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
39,2 %+2,3 %(5v)
Omistusasunnot
94,6 %
Vuokra: 1,8 %
Lapsiperheet
18,9 %
Yksinasuvat
37,8 %
Työttömyysaste
9,1 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
4,6 %
65 vuotta täyttäneet: 31,5 %

Tunnusluvut

Alueen Maula tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku238-5,6 %
Mediaanitulot28 409 €+35,3 %
Keski-ikä49,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut39,2 %+2,3 %
Työttömyysaste9,1 %+2,7 %
Omistusasunnot94,6 %-
Lapsiperheet18,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,6 %
Vuokra1,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,9 %
Yksinasuvat37,8 %
Muut taloudet43,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Maula

Mitkä ovat alueen Maula (95365) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 409 €. Muutos 5 vuodessa: +35,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Maula (95365) on?
238 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,6 %.
Millaista asuminen alueella Maula on?
Kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa ja 1,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,3 % pientaloissa.
Miten alue Maula vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Keminmaa: 4 / 7. Korkeakoulutetut: 39,2 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·95370Itäkoski
  • ·95375Yli-Paakkola (Tervola)
  • ·95225Viantie (Simo)
  • ·95325Paakkola (Tervola)
  • ·95230Maksniemi (Simo)
  • ·95300Tervola Keskus (Tervola)
  • ·95315Törmä
  • ·94700Takajärvi - Haukkari (Kemi)
  • ·94600Ristikangas - Kivikko (Kemi)
  • ·94830Pikku Berliini - Hepola (Kemi)
  • ·95310Liedakkala
  • ·94720Peurasaari (Kemi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet571. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 931. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Keminmaa4. · 7 alueesta

Muut alueet: Keminmaa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Keminmaa
#AlueArvo
1.Lassila - Jokisuu9445030 735 €+18,9 %
2.Liedakkala9531029 649 €+22,7 %
3.Itäkoski9537028 739 €+25,5 %
4.Törmä9531527 486 €+17,9 %
5.Lautiosaari9450026 349 €+20,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
07780Härkäpää

Loviisa

Mediaanitulot
28 409 €
Väkiluku
136
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
00370Reimarla

Helsinki

Mediaanitulot
28 411 €
Väkiluku
6 666
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
90900Kiiminki Keskus

Oulu

Mediaanitulot
28 413 €
Väkiluku
6 518
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
58420Silvola

Savonlinna

Mediaanitulot
28 402 €
Väkiluku
299
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Keminmaa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle