Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/97130
Vertaa

Hirvas

97130·Rovaniemi
15 × 12 km

Postinumeroalueella Hirvas (97130), Rovaniemi, asuu 911 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 707 €, asukkaiden keski-ikä on 40,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 34,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,7 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on kasvanut 1,4 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 14,7 %. Alueen asunnoista 93,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 9/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 14/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
911+1,4 %(5v)
Mediaanitulot
28 707 €+14,7 %(5v)
Keski-ikä
40,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
34,0 %+1,3 %(5v)
Omistusasunnot
84,7 %
Vuokra: 14,5 %
Lapsiperheet
34,2 %
Yksinasuvat
25,1 %
Työttömyysaste
9,3 %+0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,0 %
65 vuotta täyttäneet: 17,2 %

Tunnusluvut

Alueen Hirvas tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku911+1,4 %
Mediaanitulot28 707 €+14,7 %
Keski-ikä40,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut34,0 %+1,3 %
Työttömyysaste9,3 %+0,1 %
Omistusasunnot84,7 %-
Lapsiperheet34,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,7 %
Vuokra14,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,1 %
Pientalo93,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet34,2 %
Yksinasuvat25,1 %
Muut taloudet40,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Hirvas

Mitkä ovat alueen Hirvas (97130) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 707 €. Muutos 5 vuodessa: +14,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Hirvas (97130) on?
911 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,4 %.
Millaista asuminen alueella Hirvas on?
Kotitalouksista 84,7 % asuu omistusasunnossa ja 14,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,1 % on kerrostaloissa ja 93,5 % pientaloissa.
Miten alue Hirvas vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 9 / 47. Korkeakoulutetut: 34,0 %, keski-ikä: 40,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97145Totonvaara
  • ·96700Niskanperä
  • ·96800Ylikylä - Patosaari
  • ·97220Sinettä
  • ·97160Petäjäinen
  • ·97110Rautionsaari
  • ·97170Jaatila
  • ·96100Rovaniemi Keskus
  • ·96500Korkalovaara
  • ·96320Teollisuuskylä
  • ·96190Lapinrinne - Ahokangas
  • ·97240Sonka

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet515. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 138. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi9. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Saarenkylä9690030 087 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39170Jumesniemi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
28 705 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
06400Gammelbacka

Porvoo

Mediaanitulot
28 704 €
Väkiluku
7 718
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
04940Levanto

Mäntsälä

Mediaanitulot
28 701 €
Väkiluku
276
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
21330Paattinen

Turku

Mediaanitulot
28 701 €
Väkiluku
1 797
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle