Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/96900
Vertaa

Saarenkylä

96900·Rovaniemi
28 × 42 km

Postinumeroalueella Saarenkylä (96900), Rovaniemi, asuu 7 314 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 087 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 44,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 81,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,4 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,3 %. Alueen asunnoista 94,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 2/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
7 314+3,3 %(5v)
Mediaanitulot
30 087 €+18,4 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
44,1 %+3,3 %(5v)
Omistusasunnot
81,3 %
Vuokra: 17,5 %
Lapsiperheet
30,3 %
Yksinasuvat
29,7 %
Työttömyysaste
5,4 %-1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,4 %
65 vuotta täyttäneet: 20,7 %

Tunnusluvut

Alueen Saarenkylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 314+3,3 %
Mediaanitulot30 087 €+18,4 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 375 €/m²+23,1 %
Keski-ikä42,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut44,1 %+3,3 %
Työttömyysaste5,4 %-1,4 %
Omistusasunnot81,3 %-
Lapsiperheet30,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 71 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,3 %
Vuokra17,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,8 %
Pientalo94,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet30,3 %
Yksinasuvat29,7 %
Muut taloudet40,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Saarenkylä

Mitkä ovat alueen Saarenkylä (96900) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 087 €. Muutos 5 vuodessa: +18,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Saarenkylä (96900) on?
7 314 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Saarenkylä (96900)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 375 €/m² (2025). Luku perustuu 71 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +23,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Saarenkylä on?
Kotitalouksista 81,3 % asuu omistusasunnossa ja 17,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,8 % on kerrostaloissa ja 94,0 % pientaloissa.
Miten alue Saarenkylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 5 / 47. Korkeakoulutetut: 44,1 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·96930Napapiiri Rovaniemi
  • ·96960Someroharju
  • ·97310Patokoski
  • ·96910Syväsenvaara
  • ·96600Koskenkylä
  • ·96440Ounasrinne
  • ·96460Pöykkölä
  • ·96200Sahanperä - Ratantaus
  • ·97610Oikarainen
  • ·97540Tiainen
  • ·96300Niemelänkangas - Korvanniemi
  • ·96190Lapinrinne - Ahokangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet285. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet196. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi5. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Rautionsaari9711029 654 €+21,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
02650Pohjois-Leppävaara

Espoo

Mediaanitulot
30 086 €
Väkiluku
12 084
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
00640Oulunkylä - Patola

Helsinki

Mediaanitulot
30 089 €
Väkiluku
8 719
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
41140Kuikka

Jyväskylä

Mediaanitulot
30 096 €
Väkiluku
662
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
12240Hikiä

Hausjärvi

Mediaanitulot
30 073 €
Väkiluku
1 557
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle