Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/06400
Vertaa

Gammelbacka

06400·Porvoo
2,7 × 6,2 km

Postinumeroalueella Gammelbacka (06400), Porvoo, asuu 7 718 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 704 €, asukkaiden keski-ikä on 41,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 54,8 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 4,9 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 52,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 17/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 2/23 (Porvoo)
Väkiluku
7 718+4,9 %(5v)
Mediaanitulot
28 704 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
41,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,9 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
54,8 %
Vuokra: 44,8 %
Lapsiperheet
27,0 %
Yksinasuvat
43,0 %
Työttömyysaste
12,9 %+1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
11,7 %
65 vuotta täyttäneet: 18,6 %

Tunnusluvut

Alueen Gammelbacka tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 718+4,9 %
Mediaanitulot28 704 €+18,2 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 167 €/m²-3,5 %
Keski-ikä41,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut31,9 %+2,2 %
Työttömyysaste12,9 %+1,5 %
Omistusasunnot54,8 %-
Lapsiperheet27,0 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 58 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus54,8 %
Vuokra44,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo46,9 %
Pientalo52,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet27,0 %
Yksinasuvat43,0 %
Muut taloudet30,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Gammelbacka

Mitkä ovat alueen Gammelbacka (06400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 704 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Gammelbacka (06400) on?
7 718 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +4,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Gammelbacka (06400)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 167 €/m² (2025). Luku perustuu 58 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -3,5 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Gammelbacka on?
Kotitalouksista 54,8 % asuu omistusasunnossa ja 44,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 46,9 % on kerrostaloissa ja 52,9 % pientaloissa.
Miten alue Gammelbacka vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 17 / 23. Korkeakoulutetut: 31,9 %, keski-ikä: 41,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·06650Hamari
  • ·06450Eestinmäki-Ernestas
  • ·07410Kråkö
  • ·06750Tolkkinen
  • ·06100Porvoo Keskus
  • ·06950Emäsalo
  • ·06500Saksala-Suomenkylä
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·06530Kerkkoo
  • ·06830Kulloonkylä
  • ·06880Kärrby (Sipoo)
  • ·07110Hinthaara

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet517. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet182. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo17. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
39170Jumesniemi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
28 705 €
Väkiluku
193
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa
04940Levanto

Mäntsälä

Mediaanitulot
28 701 €
Väkiluku
276
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
21330Paattinen

Turku

Mediaanitulot
28 701 €
Väkiluku
1 797
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
97130Hirvas

Rovaniemi

Mediaanitulot
28 707 €
Väkiluku
911
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle