Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/97280
Vertaa

Tapio

97280·Rovaniemi
24 × 20 km

Postinumeroalueella Tapio (97280), Rovaniemi, asuu 320 asukasta. Mediaanitulot ovat 26 309 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 31,9 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 7,7 %. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 17/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 19/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
320+7,7 %(5v)
Mediaanitulot
26 309 €+31,9 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v-3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,4 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
92,5 %
Vuokra: 3,4 %
Lapsiperheet
18,4 %
Yksinasuvat
29,3 %
Työttömyysaste
7,7 %-3,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,9 %
65 vuotta täyttäneet: 35,6 %

Tunnusluvut

Alueen Tapio tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku320+7,7 %
Mediaanitulot26 309 €+31,9 %
Keski-ikä50,0 v-3,0 %
Korkeakoulutetut24,4 %+3,1 %
Työttömyysaste7,7 %-3,6 %
Omistusasunnot92,5 %-
Lapsiperheet18,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,5 %
Vuokra3,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,4 %
Yksinasuvat29,3 %
Muut taloudet52,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Tapio

Mitkä ovat alueen Tapio (97280) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 26 309 €. Muutos 5 vuodessa: +31,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tapio (97280) on?
320 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,7 %.
Millaista asuminen alueella Tapio on?
Kotitalouksista 92,5 % asuu omistusasunnossa ja 3,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Tapio vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 17 / 47. Korkeakoulutetut: 24,4 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·96100Rovaniemi Keskus
  • ·97220Sinettä
  • ·96800Ylikylä - Patosaari
  • ·96190Lapinrinne - Ahokangas
  • ·96500Korkalovaara
  • ·96320Teollisuuskylä
  • ·96700Niskanperä
  • ·97290Marraskoski
  • ·96300Niemelänkangas - Korvanniemi
  • ·96200Sahanperä - Ratantaus
  • ·96960Someroharju
  • ·96910Syväsenvaara

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 103. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 699. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi17. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Saarenkylä9690030 087 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
85210Kähtävä

Alavieska

Mediaanitulot
26 309 €
Väkiluku
212
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
87500Lehtikangas

Kajaani

Mediaanitulot
26 312 €
Väkiluku
5 601
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
66460Haapala

Laihia

Mediaanitulot
26 312 €
Väkiluku
330
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
31340Porras

Tammela

Mediaanitulot
26 304 €
Väkiluku
482
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle