Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/97290
Vertaa

Marraskoski

97290·Rovaniemi
15 × 13 km

Postinumeroalueella Marraskoski (97290), Rovaniemi, asuu 103 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 758 €, asukkaiden keski-ikä on 56,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 26,4 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 4,8 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 98,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 38/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 33/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
103+3,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 758 €+7,1 %(5v)
Keski-ikä
56,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
26,4 %+4,8 %(5v)
Omistusasunnot
94,6 %
Vuokra: 3,6 %
Lapsiperheet
12,5 %
Yksinasuvat
37,5 %
Työttömyysaste
7,7 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,9 %
65 vuotta täyttäneet: 44,7 %

Tunnusluvut

Alueen Marraskoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku103+3,0 %
Mediaanitulot21 758 €+7,1 %
Keski-ikä56,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut26,4 %+4,8 %
Työttömyysaste7,7 %0,0 %
Omistusasunnot94,6 %-
Lapsiperheet12,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,6 %
Vuokra3,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet12,5 %
Yksinasuvat37,5 %
Muut taloudet50,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Marraskoski

Mitkä ovat alueen Marraskoski (97290) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 758 €. Muutos 5 vuodessa: +7,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Marraskoski (97290) on?
103 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,0 %.
Millaista asuminen alueella Marraskoski on?
Kotitalouksista 94,6 % asuu omistusasunnossa ja 3,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,6 % pientaloissa.
Miten alue Marraskoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 38 / 47. Korkeakoulutetut: 26,4 %, keski-ikä: 56,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97340Meltaus-Jääskö-Perttaus
  • ·97240Sonka
  • ·97220Sinettä
  • ·97280Tapio
  • ·97320Marrasjärvi
  • ·96800Ylikylä - Patosaari
  • ·96100Rovaniemi Keskus
  • ·97130Hirvas
  • ·96700Niskanperä
  • ·97380Kukasranta (Sodankylä)
  • ·97330Rattosjärvi (Pello)
  • ·96190Lapinrinne - Ahokangas

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 554. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 530. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi38. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Saarenkylä9690030 087 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
83320Risti-Juojärvi

Liperi

Mediaanitulot
21 758 €
Väkiluku
62
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
97330Rattosjärvi

Pello

Mediaanitulot
21 756 €
Väkiluku
45
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
97890Karjalaisenniemi

Posio

Mediaanitulot
21 761 €
Väkiluku
223
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
83500Outokumpu Keskus

Outokumpu

Mediaanitulot
21 747 €
Väkiluku
5 586
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle