Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Rovaniemi/97540
Vertaa

Tiainen

97540·Rovaniemi
30 × 38 km

Postinumeroalueella Tiainen (97540), Rovaniemi, asuu 90 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 007 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 83,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 32,3 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 7,1 %. Alueen asunnoista 92,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 42/47 (Rovaniemi)Väkiluku: sija 35/47 (Rovaniemi)
Väkiluku
90+7,1 %(5v)
Mediaanitulot
20 007 €+32,3 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,3 %+6,7 %(5v)
Omistusasunnot
83,3 %
Vuokra: 11,1 %
Lapsiperheet
1,9 %
Yksinasuvat
50,0 %
Työttömyysaste
9,3 %-3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,7 %
65 vuotta täyttäneet: 40,0 %

Tunnusluvut

Alueen Tiainen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku90+7,1 %
Mediaanitulot20 007 €+32,3 %
Keski-ikä59,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut21,3 %+6,7 %
Työttömyysaste9,3 %-3,2 %
Omistusasunnot83,3 %-
Lapsiperheet1,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus83,3 %
Vuokra11,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo92,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet1,9 %
Yksinasuvat50,0 %
Muut taloudet48,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Tiainen

Mitkä ovat alueen Tiainen (97540) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 007 €. Muutos 5 vuodessa: +32,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tiainen (97540) on?
90 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +7,1 %.
Millaista asuminen alueella Tiainen on?
Kotitalouksista 83,3 % asuu omistusasunnossa ja 11,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 92,4 % pientaloissa.
Miten alue Tiainen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Rovaniemi: 42 / 47. Korkeakoulutetut: 21,3 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·97370Unarin-Luusua (Sodankylä)
  • ·97310Patokoski
  • ·99740Syväjärvi (Sodankylä)
  • ·96900Saarenkylä
  • ·99750Sassali (Sodankylä)
  • ·99520Seipäjärvi (Sodankylä)
  • ·99720Riipi (Sodankylä)
  • ·99760Uimaniemi (Sodankylä)
  • ·99510Raudanjoki - Seipäjärvi (Sodankylä)
  • ·97520Nampa
  • ·97530Nampa - Yli-Nampa
  • ·97380Kukasranta (Sodankylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 804. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 601. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Rovaniemi42. · 47 alueesta

Muut alueet: Rovaniemi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Rovaniemi
#AlueArvo
1.Koskenkylä9660031 525 €+19,0 %
2.Pöykkölä9646031 106 €+18,0 %
3.Niskanperä9670030 814 €+15,0 %
4.Lapinrinne - Ahokangas9619030 265 €+17,4 %
5.Saarenkylä9690030 087 €+18,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
78200Varkaus Keskus

Varkaus

Mediaanitulot
20 017 €
Väkiluku
4 150
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
43170Häkkilä

Saarijärvi

Mediaanitulot
19 993 €
Väkiluku
209
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
62760Menkijärvi

Alajärvi

Mediaanitulot
19 990 €
Väkiluku
198
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
36880Vehkajärvi

Kangasala

Mediaanitulot
19 985 €
Väkiluku
105
Keski-ikä
61,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Rovaniemi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle