Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sodankylä/99750
Vertaa

Sassali

99750·Sodankylä
13 × 13 km

Postinumeroalueella Sassali (99750), Sodankylä, asuu 44 asukasta. Mediaanitulot ovat 20 362 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 5,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 92,6 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 17,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,4 %. Alueen asukkaista 34,1 % on 65 vuotta täyttäneitä.

Mediaanitulot: sija 18/26 (Sodankylä)Väkiluku: sija 19/26 (Sodankylä)
Väkiluku
44-17,0 %(5v)
Mediaanitulot
20 362 €+19,4 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
5,0 %+2,8 %(5v)
Omistusasunnot
0,0 %
Vuokra: 0,0 %
Lapsiperheet
0,0 %
Yksinasuvat
0,0 %
Työttömyysaste
13,0 %+1,9 %(5v)
Talouden keskikoko
0,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
15,9 %
65 vuotta täyttäneet: 34,1 %

Tunnusluvut

Alueen Sassali tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku44-17,0 %
Mediaanitulot20 362 €+19,4 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut5,0 %+2,8 %
Työttömyysaste13,0 %+1,9 %
Omistusasunnot0,0 %-
Lapsiperheet0,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus0,0 %
Vuokra0,0 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo92,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet0,0 %
Yksinasuvat0,0 %
Muut taloudet100,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Sassali

Mitkä ovat alueen Sassali (99750) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 20 362 €. Muutos 5 vuodessa: +19,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sassali (99750) on?
44 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -17,0 %.
Millaista asuminen alueella Sassali on?
Kotitalouksista 0,0 % asuu omistusasunnossa ja 0,0 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 92,6 % pientaloissa.
Miten alue Sassali vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sodankylä: 18 / 26. Korkeakoulutetut: 5,0 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·99760Uimaniemi
  • ·97370Unarin-Luusua
  • ·99740Syväjärvi
  • ·97390Kierinki
  • ·97380Kukasranta
  • ·99770Jeesiö
  • ·97540Tiainen (Rovaniemi)
  • ·99720Riipi
  • ·97310Patokoski (Rovaniemi)
  • ·99280Tepsa (Kittilä)
  • ·99290Kelontekemä (Kittilä)
  • ·99520Seipäjärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 772. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 875. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sodankylä18. · 26 alueesta

Muut alueet: Sodankylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sodankylä
#AlueArvo
1.Torvinen9954029 023 €+31,5 %
2.Orakylä9956028 838 €+24,5 %
3.Sattanen9965027 911 €+13,1 %
4.Siurunmaa9961027 502 €+24,0 %
5.Sodankylä Keskus9960027 320 €+17,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
61950Juonikylä

Kauhajoki

Mediaanitulot
20 353 €
Väkiluku
139
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
44950Kärväsjärvi

Pihtipudas

Mediaanitulot
20 379 €
Väkiluku
167
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
95690Mellakoski

Ylitornio

Mediaanitulot
20 379 €
Väkiluku
156
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
62630Karvala

Lappajärvi

Mediaanitulot
20 384 €
Väkiluku
268
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rovaniemi|Muuttajalle

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026

Rovaniemen parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

4. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Sodankylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle