Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Keuruu

Kaupunki

Keuruu

Keuruu koostuu 8 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 9 001 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 960 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 28,2 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
9 001
Mediaanitulot (ka.)
23 960 €
Neliöhinta (ka.)
637 €/m²
Keski-ikä (ka.)
52,3 v
Korkeakoulutetut (ka.)
28,2 %
Omistusasunnot (ka.)
75,8 %
Lapsiperheet (ka.)
15,5 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

42700Keuruu Keskus

Keuruu

1. suurin
Mediaanitulot
23 445 €
Väkiluku
7 269
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
42800Haapamäki

Keuruu

2. suurin
Mediaanitulot
21 778 €
Väkiluku
1 029
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
42910Pihlajavesi

Keuruu

3. suurin
Mediaanitulot
21 196 €
Väkiluku
238
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
42560Pohjoisjärvi

Keuruu

4. suurin
Mediaanitulot
29 128 €
Väkiluku
147
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
42520Asunta

Keuruu

5. suurin
Mediaanitulot
23 000 €
Väkiluku
128
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
42930Katajamäki

Keuruu

6. suurin
Mediaanitulot
22 722 €
Väkiluku
85
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa

Keuruu: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Keuruu

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Keuruu
#AlueArvo
1.Pohjoisjärvi4256029 128 €+11,9 %
2.Riiho4282027 745 €+19,8 %
3.Keuruu Keskus4270023 445 €+17,5 %
4.Asunta4252023 000 €+16,5 %
5.Katajamäki4293022 722 €+5,7 %
6.Huttula4197022 663 €+13,1 %
7.Haapamäki4280021 778 €+15,9 %
8.Pihlajavesi4291021 196 €+15,1 %

Väestönkasvu: Keuruu

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Keuruu
#AlueArvo
1.Riiho42820+4,8 %+4,8 %
2.Keuruu Keskus42700-3,9 %-3,9 %
3.Haapamäki42800-6,0 %-6,0 %
4.Pohjoisjärvi42560-15,0 %-15,0 %
5.Katajamäki42930-15,0 %-15,0 %
6.Huttula41970-16,7 %-16,7 %
7.Pihlajavesi42910-16,8 %-16,8 %
8.Asunta42520-17,4 %-17,4 %

Kaikki 8 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
41970Huttula42520Asunta42560Pohjoisjärvi42700Keuruu Keskus42800Haapamäki42820Riiho42910Pihlajavesi42930Katajamäki

Usein kysytyt kysymykset: Keuruu

Kuinka monta asukasta kaupungissa Keuruu on?
Kaupungissa Keuruu asuu yhteensä 9 001 asukasta 8 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Keuruu?
8 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Keuruu?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 23 960 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Pohjoisjärvi: 29 128 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Keuruu?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Keuruu on noin 637 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 2 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Keuruu Keskus (639 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Keuruu?
Pohjoisjärvi (29 128 €), Riiho (27 745 €), Keuruu Keskus (23 445 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Keuruu?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Riiho (+4,8 %), Keuruu Keskus (-3,9 %), Haapamäki (-6,0 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Keuruu?
Kaupungissa Keuruu on 8 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.