Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Keuruu/42800
Vertaa

Haapamäki

42800·Keuruu
16 × 14 km

Postinumeroalueella Haapamäki (42800), Keuruu, asuu 1 029 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 778 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 79,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,0 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,1 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 80,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/8 (Keuruu)Väkiluku: sija 2/8 (Keuruu)
Väkiluku
1 029-6,0 %(5v)
Mediaanitulot
21 778 €+15,9 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,0 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
79,4 %
Vuokra: 18,2 %
Lapsiperheet
16,7 %
Yksinasuvat
43,7 %
Työttömyysaste
13,8 %+1,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 38,1 %

Tunnusluvut

Alueen Haapamäki tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 029-6,0 %
Mediaanitulot21 778 €+15,9 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)610 €/m²-
Keski-ikä51,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut22,0 %+3,1 %
Työttömyysaste13,8 %+1,5 %
Omistusasunnot79,4 %-
Lapsiperheet16,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2018, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus79,4 %
Vuokra18,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo18,2 %
Pientalo80,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,7 %
Yksinasuvat43,7 %
Muut taloudet39,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Haapamäki

Mitkä ovat alueen Haapamäki (42800) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 778 €. Muutos 5 vuodessa: +15,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Haapamäki (42800) on?
1 029 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Haapamäki (42800)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 610 €/m² (2018). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Haapamäki on?
Kotitalouksista 79,4 % asuu omistusasunnossa ja 18,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 18,2 % on kerrostaloissa ja 80,6 % pientaloissa.
Miten alue Haapamäki vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Keuruu: 7 / 8. Korkeakoulutetut: 22,0 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·42820Riiho
  • ·35990Kolho (Mänttä-Vilppula)
  • ·42700Keuruu Keskus
  • ·42910Pihlajavesi
  • ·42830Ylä-Kolkki (Mänttä-Vilppula)
  • ·35800Mänttä (Mänttä-Vilppula)
  • ·35700Vilppula Keskus (Mänttä-Vilppula)
  • ·42840Kolkki (Mänttä-Vilppula)
  • ·35740Ylä-Vääri (Ruovesi)
  • ·63900Myllymäki-Vehunkylä (Ähtäri)
  • ·42930Katajamäki
  • ·42560Pohjoisjärvi

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 550. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 077. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Keuruu7. · 8 alueesta

Muut alueet: Keuruu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Keuruu
#AlueArvo
1.Pohjoisjärvi4256029 128 €+11,9 %
2.Riiho4282027 745 €+19,8 %
3.Keuruu Keskus4270023 445 €+17,5 %
4.Asunta4252023 000 €+16,5 %
5.Katajamäki4293022 722 €+5,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
52610Tuukkalanlahti

Hirvensalmi

Mediaanitulot
21 781 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
95780Sirkkakoski

Pello

Mediaanitulot
21 775 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
58620Lohilahti

Sulkava

Mediaanitulot
21 782 €
Väkiluku
221
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
97310Patokoski

Rovaniemi

Mediaanitulot
21 782 €
Väkiluku
143
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Keuruu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle