Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Keuruu/42700
Vertaa

Keuruu Keskus

42700·Keuruu
30 × 52 km

Postinumeroalueella Keuruu Keskus (42700), Keuruu, asuu 7 269 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 445 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 68,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,5 %. Alueen asunnoista 40,2 % on kerrostaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/8 (Keuruu)Väkiluku: sija 1/8 (Keuruu)
Väkiluku
7 269-3,9 %(5v)
Mediaanitulot
23 445 €+17,5 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,9 %+0,7 %(5v)
Omistusasunnot
68,8 %
Vuokra: 30,1 %
Lapsiperheet
15,3 %
Yksinasuvat
49,2 %
Työttömyysaste
11,9 %+1,4 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,4 %
65 vuotta täyttäneet: 37,0 %

Tunnusluvut

Alueen Keuruu Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku7 269-3,9 %
Mediaanitulot23 445 €+17,5 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)639 €/m²-19,9 %
Keski-ikä51,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut25,9 %+0,7 %
Työttömyysaste11,9 %+1,4 %
Omistusasunnot68,8 %-
Lapsiperheet15,3 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 109 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus68,8 %
Vuokra30,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo40,2 %
Pientalo57,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet15,3 %
Yksinasuvat49,2 %
Muut taloudet35,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Keuruu Keskus

Mitkä ovat alueen Keuruu Keskus (42700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 445 €. Muutos 5 vuodessa: +17,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Keuruu Keskus (42700) on?
7 269 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,9 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Keuruu Keskus (42700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 639 €/m² (2025). Luku perustuu 109 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -19,9 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Keuruu Keskus on?
Kotitalouksista 68,8 % asuu omistusasunnossa ja 30,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 40,2 % on kerrostaloissa ja 57,4 % pientaloissa.
Miten alue Keuruu Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Keuruu: 3 / 8. Korkeakoulutetut: 25,9 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·42800Haapamäki
  • ·35990Kolho (Mänttä-Vilppula)
  • ·42560Pohjoisjärvi
  • ·35800Mänttä (Mänttä-Vilppula)
  • ·43430Väätäiskylä (Multia)
  • ·42600Multia Keskus-Väätäiskylä (Multia)
  • ·42820Riiho
  • ·42910Pihlajavesi
  • ·35820Asemakulma-Mustalahti (Mänttä-Vilppula)
  • ·43420Kukko (Saarijärvi)
  • ·42520Asunta
  • ·35700Vilppula Keskus (Mänttä-Vilppula)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 084. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet201. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Keuruu3. · 8 alueesta

Muut alueet: Keuruu

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Keuruu
#AlueArvo
1.Pohjoisjärvi4256029 128 €+11,9 %
2.Riiho4282027 745 €+19,8 %
3.Asunta4252023 000 €+16,5 %
4.Katajamäki4293022 722 €+5,7 %
5.Huttula4197022 663 €+13,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
88380Mieslahti

Paltamo

Mediaanitulot
23 445 €
Väkiluku
209
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
17470Maakeski

Padasjoki

Mediaanitulot
23 443 €
Väkiluku
256
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
48100Kotkansaari

Kotka

Mediaanitulot
23 442 €
Väkiluku
10 203
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
15830Metsäkangas

Lahti

Mediaanitulot
23 441 €
Väkiluku
3 628
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Keuruu: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle