Polvijärvi
- Mediaanitulot
- 20 401 €
- Väkiluku
- 2 150
- Keski-ikä
- 53,0 v
Kaupunki
Polvijärvi koostuu 10 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 893 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 22 422 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 18,9 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Polvijärvi
Polvijärvi
Polvijärvi
Polvijärvi
Polvijärvi
Polvijärvi
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Sotkuma83750 | 28 151 €+18,3 % |
| 2. | Kuorevaara83720 | 26 723 €+23,2 % |
| 3. | Horsmanaho83780 | 23 063 €+29,8 % |
| 4. | Saarivaara83840 | 22 689 €+44,6 % |
| 5. | Kinahmo83825 | 21 715 €+13,8 % |
| 6. | Hukkala83830 | 20 868 €+32,1 % |
| 7. | Ruvaslahti83835 | 20 819 €+31,5 % |
| 8. | Sola83760 | 20 645 €+41,3 % |
| 9. | Polvijärvi Keskus83700 | 20 401 €+18,6 % |
| 10. | Martonvaara-Sammakkovaara83855 | 19 141 €+11,8 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Sotkuma83750 | +2,3 %+2,3 % |
| 2. | Martonvaara-Sammakkovaara83855 | -5,3 %-5,3 % |
| 3. | Kuorevaara83720 | -6,0 %-6,0 % |
| 4. | Polvijärvi Keskus83700 | -6,5 %-6,5 % |
| 5. | Kinahmo83825 | -6,7 %-6,7 % |
| 6. | Sola83760 | -7,9 %-7,9 % |
| 7. | Saarivaara83840 | -8,9 %-8,9 % |
| 8. | Hukkala83830 | -10,2 %-10,2 % |
| 9. | Horsmanaho83780 | -11,7 %-11,7 % |
| 10. | Ruvaslahti83835 | -22,3 %-22,3 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.