04130Sipoo
Sipoo
- Mediaanitulot
- 30 365 €
- Väkiluku
- 8 364
- Keski-ikä
- 42,0 v
Kaupunki
Sipoo koostuu 9 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 21 925 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 31 356 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 39,7 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.
Sipoo
Sipoo
Sipoo
Sipoo
Sipoo
Sipoo
Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.
Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Västerskog01120 | 33 731 €+22,6 % |
| 2. | Box01190 | 32 232 €+18,6 % |
| 3. | Kalkkiranta01180 | 32 150 €+16,3 % |
| 4. | Paippinen04170 | 31 986 €+19,3 % |
| 5. | Söderkulla01150 | 31 244 €+11,3 % |
| 6. | Talma04240 | 31 012 €+15,2 % |
| 7. | Kärrby06880 | 30 370 €+15,7 % |
| 8. | Sipoo04130 | 30 365 €+18,6 % |
| 9. | Martinkylä04150 | 29 112 €+7,6 % |
Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana
| # | Alue | Arvo |
|---|---|---|
| 1. | Söderkulla01150 | +18,4 %+18,4 % |
| 2. | Kalkkiranta01180 | +8,1 %+8,1 % |
| 3. | Sipoo04130 | +6,8 %+6,8 % |
| 4. | Västerskog01120 | +1,1 %+1,1 % |
| 5. | Box01190 | +0,6 %+0,6 % |
| 6. | Paippinen04170 | -0,1 %-0,1 % |
| 7. | Kärrby06880 | -0,6 %-0,6 % |
| 8. | Talma04240 | -4,2 %-4,2 % |
| 9. | Martinkylä04150 | -5,8 %-5,8 % |
Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.
Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.