Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sipoo/04240
Vertaa

Talma

04240·Sipoo
4,6 × 8,4 km

Postinumeroalueella Talma (04240), Sipoo, asuu 1 159 asukasta. Mediaanitulot ovat 31 012 €, asukkaiden keski-ikä on 47,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 4,2 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,2 %. Alueen asunnoista 99,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/9 (Sipoo)Väkiluku: sija 5/9 (Sipoo)
Väkiluku
1 159-4,2 %(5v)
Mediaanitulot
31 012 €+15,2 %(5v)
Keski-ikä
47,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,0 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
91,9 %
Vuokra: 5,4 %
Lapsiperheet
24,1 %
Yksinasuvat
20,1 %
Työttömyysaste
6,0 %+1,3 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,1 %
65 vuotta täyttäneet: 23,7 %

Tunnusluvut

Alueen Talma tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 159-4,2 %
Mediaanitulot31 012 €+15,2 %
Keski-ikä47,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut37,0 %+3,0 %
Työttömyysaste6,0 %+1,3 %
Omistusasunnot91,9 %-
Lapsiperheet24,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,9 %
Vuokra5,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,4 %
Pientalo99,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,1 %
Yksinasuvat20,1 %
Muut taloudet55,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Talma

Mitkä ovat alueen Talma (04240) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 31 012 €. Muutos 5 vuodessa: +15,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Talma (04240) on?
1 159 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -4,2 %.
Millaista asuminen alueella Talma on?
Kotitalouksista 91,9 % asuu omistusasunnossa ja 5,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,4 % on kerrostaloissa ja 99,6 % pientaloissa.
Miten alue Talma vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sipoo: 6 / 9. Korkeakoulutetut: 37,0 %, keski-ikä: 47,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·04220Ahjo-Kaskela (Kerava)
  • ·04150Martinkylä
  • ·04250Alikerava (Kerava)
  • ·04200Kerava Keskus (Kerava)
  • ·04430Kinnari-Mikonkorpi (Järvenpää)
  • ·04170Paippinen
  • ·04230Pihkaniitty (Kerava)
  • ·01490Nikinmäki (Vantaa)
  • ·04420Kyrölä (Järvenpää)
  • ·01480Mikkola (Vantaa)
  • ·04480Haarajoki (Järvenpää)
  • ·04260Savio (Kerava)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet200. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 022. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sipoo6. · 9 alueesta

Muut alueet: Sipoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sipoo
#AlueArvo
1.Västerskog0112033 731 €+22,6 %
2.Box0119032 232 €+18,6 %
3.Kalkkiranta0118032 150 €+16,3 %
4.Paippinen0417031 986 €+19,3 %
5.Söderkulla0115031 244 €+11,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
36280Pikonlinna

Kangasala

Mediaanitulot
31 020 €
Väkiluku
288
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
26410Kaaro

Rauma

Mediaanitulot
31 024 €
Väkiluku
1 495
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
70900Toivala

Siilinjärvi

Mediaanitulot
30 999 €
Väkiluku
3 133
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
02360Soukka

Espoo

Mediaanitulot
30 994 €
Väkiluku
9 801
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sipoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle