Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sipoo/01190
Vertaa

Box

01190·Sipoo
8,1 × 8,2 km

Postinumeroalueella Box (01190), Sipoo, asuu 1 009 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 232 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 94,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,6 % viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 99,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/9 (Sipoo)Väkiluku: sija 6/9 (Sipoo)
Väkiluku
1 009+0,6 %(5v)
Mediaanitulot
32 232 €+18,6 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,5 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
94,3 %
Vuokra: 4,7 %
Lapsiperheet
28,2 %
Yksinasuvat
23,2 %
Työttömyysaste
7,4 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,8 %
65 vuotta täyttäneet: 21,9 %

Tunnusluvut

Alueen Box tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 009+0,6 %
Mediaanitulot32 232 €+18,6 %
Keski-ikä45,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut36,5 %+1,1 %
Työttömyysaste7,4 %+2,0 %
Omistusasunnot94,3 %-
Lapsiperheet28,2 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus94,3 %
Vuokra4,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet28,2 %
Yksinasuvat23,2 %
Muut taloudet48,6 %

Usein kysytyt kysymykset: Box

Mitkä ovat alueen Box (01190) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 232 €. Muutos 5 vuodessa: +18,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Box (01190) on?
1 009 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +0,6 %.
Millaista asuminen alueella Box on?
Kotitalouksista 94,3 % asuu omistusasunnossa ja 4,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,1 % pientaloissa.
Miten alue Box vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sipoo: 2 / 9. Korkeakoulutetut: 36,5 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01180Kalkkiranta
  • ·07130Anttila (Porvoo)
  • ·01150Söderkulla
  • ·04130Sipoo
  • ·06880Kärrby
  • ·06830Kulloonkylä (Porvoo)
  • ·07150Laukkoski (Pornainen)
  • ·01120Västerskog
  • ·07110Hinthaara (Porvoo)
  • ·07170Keski-Pornainen (Pornainen)
  • ·06750Tolkkinen (Porvoo)
  • ·07220Kaarenkylä (Porvoo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet116. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 090. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sipoo2. · 9 alueesta

Muut alueet: Sipoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sipoo
#AlueArvo
1.Västerskog0112033 731 €+22,6 %
2.Kalkkiranta0118032 150 €+16,3 %
3.Paippinen0417031 986 €+19,3 %
4.Söderkulla0115031 244 €+11,3 %
5.Talma0424031 012 €+15,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
36110Ruutana

Kangasala

Mediaanitulot
32 239 €
Väkiluku
2 906
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
13270Ruununmylly

Hämeenlinna

Mediaanitulot
32 244 €
Väkiluku
1 742
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
08680Muijala

Lohja

Mediaanitulot
32 209 €
Väkiluku
1 664
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
00190Suomenlinna

Helsinki

Mediaanitulot
32 257 €
Väkiluku
677
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sipoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle