Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sysmä

Kaupunki

Sysmä

Sysmä koostuu 8 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 3 358 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 908 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 19,0 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
3 358
Mediaanitulot (ka.)
20 908 €
Neliöhinta (ka.)
998 €/m²
Keski-ikä (ka.)
47,9 v
Korkeakoulutetut (ka.)
19,0 %
Omistusasunnot (ka.)
76,2 %
Lapsiperheet (ka.)
10,7 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

19700Sysmä Keskus

Sysmä

1. suurin
Mediaanitulot
22 030 €
Väkiluku
2 524
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
19370Nuoramoinen

Sysmä

2. suurin
Mediaanitulot
24 634 €
Väkiluku
352
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
19770Valittula

Sysmä

3. suurin
Mediaanitulot
24 950 €
Väkiluku
107
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
19740Liikola

Sysmä

4. suurin
Mediaanitulot
22 867 €
Väkiluku
104
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
19230Onkiniemi

Sysmä

5. suurin
Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
97
Keski-ikä
59,0 v
Avaa alue →Vertaa
19320Nikkaroinen

Sysmä

6. suurin
Mediaanitulot
26 467 €
Väkiluku
84
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Sysmä: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Sysmä

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Sysmä
#AlueArvo
1.Nikkaroinen1932026 467 €+15,7 %
2.Valittula1977024 950 €+16,9 %
3.Nuoramoinen1937024 634 €+25,9 %
4.Karilanmaa1931024 481 €+18,1 %
5.Liikola1974022 867 €+17,4 %
6.Sysmä Keskus1970022 030 €+19,1 %
7.Onkiniemi1923021 834 €+3,1 %
8.Särkilampi197300 €

Väestönkasvu: Sysmä

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Sysmä
#AlueArvo
1.Nuoramoinen19370-5,1 %-5,1 %
2.Sysmä Keskus19700-6,3 %-6,3 %
3.Liikola19740-7,1 %-7,1 %
4.Karilanmaa19310-13,0 %-13,0 %
5.Valittula19770-13,0 %-13,0 %
6.Nikkaroinen19320-14,3 %-14,3 %
7.Onkiniemi19230-16,4 %-16,4 %
8.Särkilampi19730-20,7 %-20,7 %

Kaikki 8 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
19230Onkiniemi19310Karilanmaa19320Nikkaroinen19370Nuoramoinen19700Sysmä Keskus19730Särkilampi19740Liikola19770Valittula

Usein kysytyt kysymykset: Sysmä

Kuinka monta asukasta kaupungissa Sysmä on?
Kaupungissa Sysmä asuu yhteensä 3 358 asukasta 8 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Sysmä?
8 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Sysmä?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 20 908 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Nikkaroinen: 26 467 €.
Paljonko asunnot maksavat kaupungissa Sysmä?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta kaupungissa Sysmä on noin 998 €/m². Luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä 1 alueesta, joilta Tilastokeskus julkaisee hinnan. Kallein alue: Sysmä Keskus (998 €/m²).
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Sysmä?
Nikkaroinen (26 467 €), Valittula (24 950 €), Nuoramoinen (24 634 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Sysmä?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Nuoramoinen (-5,1 %), Sysmä Keskus (-6,3 %), Liikola (-7,1 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Sysmä?
Kaupungissa Sysmä on 8 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Kaupunkitason luku on kauppamäärillä painotettu keskiarvo niistä alueista, joilta hinta julkaistaan.