Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sysmä/19230
Vertaa

Onkiniemi

19230·Sysmä
12 × 14 km

Postinumeroalueella Onkiniemi (19230), Sysmä, asuu 97 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 834 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 25,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 53,3 % on yksinasuvia. Korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 6,1 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa. Alueen asunnoista 93,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/8 (Sysmä)Väkiluku: sija 5/8 (Sysmä)
Väkiluku
97-16,4 %(5v)
Mediaanitulot
21 834 €+3,1 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+7,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
25,3 %+6,1 %(5v)
Omistusasunnot
81,7 %
Vuokra: 11,7 %
Lapsiperheet
6,7 %
Yksinasuvat
53,3 %
Työttömyysaste
29,3 %+14,7 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
2,1 %
65 vuotta täyttäneet: 35,1 %

Tunnusluvut

Alueen Onkiniemi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku97-16,4 %
Mediaanitulot21 834 €+3,1 %
Keski-ikä59,0 v+7,0 %
Korkeakoulutetut25,3 %+6,1 %
Työttömyysaste29,3 %+14,7 %
Omistusasunnot81,7 %-
Lapsiperheet6,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus81,7 %
Vuokra11,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo93,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet6,7 %
Yksinasuvat53,3 %
Muut taloudet40,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Onkiniemi

Mitkä ovat alueen Onkiniemi (19230) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 834 €. Muutos 5 vuodessa: +3,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Onkiniemi (19230) on?
97 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -16,4 %.
Millaista asuminen alueella Onkiniemi on?
Kotitalouksista 81,7 % asuu omistusasunnossa ja 11,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 93,3 % pientaloissa.
Miten alue Onkiniemi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sysmä: 7 / 8. Korkeakoulutetut: 25,3 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·19620Pohela (Hartola)
  • ·19210Lusi (Heinola)
  • ·19250Syrjäkoski (Heinola)
  • ·19630Kalhonkylä (Hartola)
  • ·19610Murakka (Hartola)
  • ·19510Lepsala (Hartola)
  • ·18200Kaakonlampi-Pyhätön (Heinola)
  • ·18120Reumasairaala-alue (Heinola)
  • ·18100Heinola Keskus (Heinola)
  • ·19370Nuoramoinen
  • ·19600Hartola Keskus (Hartola)
  • ·19260Paaso-Syrjäkoski (Heinola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 525. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 552. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sysmä7. · 8 alueesta

Muut alueet: Sysmä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sysmä
#AlueArvo
1.Nikkaroinen1932026 467 €+15,7 %
2.Valittula1977024 950 €+16,9 %
3.Nuoramoinen1937024 634 €+25,9 %
4.Karilanmaa1931024 481 €+18,1 %
5.Liikola1974022 867 €+17,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
34950Ohtola

Virrat

Mediaanitulot
21 834 €
Väkiluku
171
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
20240Pansio-Perno

Turku

Mediaanitulot
21 831 €
Väkiluku
5 483
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
72400Pielavesi Keskus-Jylänki

Pielavesi

Mediaanitulot
21 829 €
Väkiluku
2 354
Keski-ikä
54,0 v
Avaa alue →Vertaa
41550Hannula

Hankasalmi

Mediaanitulot
21 840 €
Väkiluku
146
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sysmä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle