Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Sysmä/19700
Vertaa

Sysmä Keskus

19700·Sysmä
24 × 33 km

Postinumeroalueella Sysmä Keskus (19700), Sysmä, asuu 2 524 asukasta. Mediaanitulot ovat 22 030 €, asukkaiden keski-ikä on 59,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 55,6 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 6,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,1 %. Alueen asunnoista 76,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 6/8 (Sysmä)Väkiluku: sija 1/8 (Sysmä)
Väkiluku
2 524-6,3 %(5v)
Mediaanitulot
22 030 €+19,1 %(5v)
Keski-ikä
59,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,5 %+2,2 %(5v)
Omistusasunnot
76,4 %
Vuokra: 22,9 %
Lapsiperheet
8,2 %
Yksinasuvat
55,6 %
Työttömyysaste
13,2 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
1,6 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,4 %
65 vuotta täyttäneet: 50,3 %

Tunnusluvut

Alueen Sysmä Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku2 524-6,3 %
Mediaanitulot22 030 €+19,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)998 €/m²+12,8 %
Keski-ikä59,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut23,5 %+2,2 %
Työttömyysaste13,2 %+2,1 %
Omistusasunnot76,4 %-
Lapsiperheet8,2 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 14 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,4 %
Vuokra22,9 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo18,9 %
Pientalo76,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet8,2 %
Yksinasuvat55,6 %
Muut taloudet36,2 %

Usein kysytyt kysymykset: Sysmä Keskus

Mitkä ovat alueen Sysmä Keskus (19700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 22 030 €. Muutos 5 vuodessa: +19,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sysmä Keskus (19700) on?
2 524 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Sysmä Keskus (19700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 998 €/m² (2025). Luku perustuu 14 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: +12,8 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Sysmä Keskus on?
Kotitalouksista 76,4 % asuu omistusasunnossa ja 22,9 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 18,9 % on kerrostaloissa ja 76,5 % pientaloissa.
Miten alue Sysmä Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Sysmä: 6 / 8. Korkeakoulutetut: 23,5 %, keski-ikä: 59,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·19730Särkilampi
  • ·17870Ruolahti (Kuhmoinen)
  • ·19320Nikkaroinen
  • ·19310Karilanmaa
  • ·17500Padasjoki Keskus (Padasjoki)
  • ·17850Pihlajakoski (Kuhmoinen)
  • ·19740Liikola
  • ·17240Kalkkinen (Asikkala)
  • ·19950Luhanka (Luhanka)
  • ·17320Asikkala (Asikkala)
  • ·19370Nuoramoinen
  • ·19770Valittula

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 481. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet649. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Sysmä6. · 8 alueesta

Muut alueet: Sysmä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Sysmä
#AlueArvo
1.Nikkaroinen1932026 467 €+15,7 %
2.Valittula1977024 950 €+16,9 %
3.Nuoramoinen1937024 634 €+25,9 %
4.Karilanmaa1931024 481 €+18,1 %
5.Liikola1974022 867 €+17,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
70460Saarijärvi

Kuopio

Mediaanitulot
22 028 €
Väkiluku
3 632
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
38670Kalliala-Haunia

Pori

Mediaanitulot
22 027 €
Väkiluku
155
Keski-ikä
56,0 v
Avaa alue →Vertaa
73200Varpaisjärvi Keskus

Lapinlahti

Mediaanitulot
22 036 €
Väkiluku
1 520
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
34870Visuvesi

Ruovesi

Mediaanitulot
22 021 €
Väkiluku
482
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Sysmä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle