Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Toholampi

Kaupunki

Toholampi

Toholampi koostuu 5 postinumeroalueesta, joilla asuu yhteensä 2 792 asukasta. Alueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 978 €, ja korkeakoulutettujen osuus on keskimäärin 21,1 %. Alta löydät kartan, top-listat ja jokaisen postinumeroalueen sivun.

Väkiluku yhteensä
2 792
Mediaanitulot (ka.)
24 978 €
Keski-ikä (ka.)
48,2 v
Korkeakoulutetut (ka.)
21,1 %
Omistusasunnot (ka.)
88,9 %
Lapsiperheet (ka.)
18,8 %
Ladataan karttaa

Suurimmat alueet

69300Toholampi Keskus

Toholampi

1. suurin
Mediaanitulot
24 598 €
Väkiluku
1 888
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
69410Sykäräinen

Toholampi

2. suurin
Mediaanitulot
21 390 €
Väkiluku
378
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
69310Laitala

Toholampi

3. suurin
Mediaanitulot
24 908 €
Väkiluku
296
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
69340Purontaka

Toholampi

4. suurin
Mediaanitulot
31 677 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
69330Määttälä

Toholampi

5. suurin
Mediaanitulot
22 317 €
Väkiluku
115
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Toholampi: vertaa alueita

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Alueet tulojen ja väestönkasvun mukaan

Mediaanitulot: Toholampi

Postinumeroalueet mediaanitulojen mukaan

Mediaanitulot: Toholampi
#AlueArvo
1.Purontaka6934031 677 €+26,5 %
2.Laitala6931024 908 €+17,7 %
3.Toholampi Keskus6930024 598 €+20,9 %
4.Määttälä6933022 317 €+17,2 %
5.Sykäräinen6941021 390 €+13,9 %

Väestönkasvu: Toholampi

Väkiluvun muutos viimeisen 5 vuoden aikana

Väestönkasvu: Toholampi
#AlueArvo
1.Toholampi Keskus69300-6,8 %-6,8 %
2.Sykäräinen69410-6,9 %-6,9 %
3.Laitala69310-8,9 %-8,9 %
4.Määttälä69330-16,1 %-16,1 %
5.Purontaka69340-18,4 %-18,4 %

Kaikki 5 postinumeroaluetta

Näytä kaikkiPiilota
69300Toholampi Keskus69310Laitala69330Määttälä69340Purontaka69410Sykäräinen

Usein kysytyt kysymykset: Toholampi

Kuinka monta asukasta kaupungissa Toholampi on?
Kaupungissa Toholampi asuu yhteensä 2 792 asukasta 5 postinumeroalueella. Väkiluku perustuu Tilastokeskuksen Paavo-aineistoon.
Montako postinumeroaluetta on kaupungissa Toholampi?
5 postinumeroaluetta. Jokaisella alueella on oma sivu, jolla näet väkiluvun, tulot ja asumistiedot.
Mikä on tulotaso kaupungissa Toholampi?
Postinumeroalueiden mediaanitulojen keskiarvo on 24 978 €. Suurimmat mediaanitulot ovat alueella Purontaka: 31 677 €.
Mitkä ovat suurituloisimmat alueet kaupungissa Toholampi?
Purontaka (31 677 €), Laitala (24 908 €), Toholampi Keskus (24 598 €). Koko lista on yllä.
Kasvaako väestö kaupungissa Toholampi?
Väkiluku on kasvanut viidessä vuodessa nopeimmin näillä alueilla: Toholampi Keskus (-6,8 %), Sykäräinen (-6,9 %), Laitala (-8,9 %). Postinumeroalueiden rajojen muutokset voivat vaikuttaa lukuihin.
Mitkä postinumeroalueet ovat kaupungissa Toholampi?
Kaupungissa Toholampi on 5 postinumeroaluetta. Kaikki alueet ovat yllä olevassa hakemistossa, ja jokaisella on oma sivu, jolla näet tarkemmat tilastot.

Jatka tästä

Kaikki kaupungitRankingitVertaa alueitaMuuttajalleAsuminen

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.