Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Toholampi/69300
Vertaa

Toholampi Keskus

69300·Toholampi
21 × 18 km

Postinumeroalueella Toholampi Keskus (69300), Toholampi, asuu 1 888 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 598 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 76,1 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 20,9 %. Alueen asunnoista 93,2 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/5 (Toholampi)Väkiluku: sija 1/5 (Toholampi)
Väkiluku
1 888-6,8 %(5v)
Mediaanitulot
24 598 €+20,9 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,0 %+1,7 %(5v)
Omistusasunnot
76,1 %
Vuokra: 21,8 %
Lapsiperheet
21,0 %
Yksinasuvat
42,1 %
Työttömyysaste
9,0 %+2,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,6 %
65 vuotta täyttäneet: 29,6 %

Tunnusluvut

Alueen Toholampi Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 888-6,8 %
Mediaanitulot24 598 €+20,9 %
Keski-ikä46,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut23,0 %+1,7 %
Työttömyysaste9,0 %+2,6 %
Omistusasunnot76,1 %-
Lapsiperheet21,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus76,1 %
Vuokra21,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,8 %
Pientalo93,2 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,0 %
Yksinasuvat42,1 %
Muut taloudet36,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Toholampi Keskus

Mitkä ovat alueen Toholampi Keskus (69300) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 598 €. Muutos 5 vuodessa: +20,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Toholampi Keskus (69300) on?
1 888 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,8 %.
Millaista asuminen alueella Toholampi Keskus on?
Kotitalouksista 76,1 % asuu omistusasunnossa ja 21,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,8 % on kerrostaloissa ja 93,2 % pientaloissa.
Miten alue Toholampi Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Toholampi: 3 / 5. Korkeakoulutetut: 23,0 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69340Purontaka
  • ·85410Sievi Keskus (Sievi)
  • ·85320Markkula (Sievi)
  • ·85340Jyrinki (Sievi)
  • ·69330Määttälä
  • ·69410Sykäräinen
  • ·85310Sievi Asemanseutu (Sievi)
  • ·69420Syri (Lestijärvi)
  • ·69310Laitala
  • ·85470Kiiskilampi (Sievi)
  • ·69150Eskola (Kannus)
  • ·68380Yli-Ullava (Kokkola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 676. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet787. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Toholampi3. · 5 alueesta

Muut alueet: Toholampi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Toholampi
#AlueArvo
1.Purontaka6934031 677 €+26,5 %
2.Laitala6931024 908 €+17,7 %
3.Määttälä6933022 317 €+17,2 %
4.Sykäräinen6941021 390 €+13,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62375Ylihärmä Keskus-Vesiluoma

Kauhava

Mediaanitulot
24 597 €
Väkiluku
2 318
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
20700Vartiovuori-Samppalinna

Turku

Mediaanitulot
24 596 €
Väkiluku
6 005
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
63770Peränne

Ähtäri

Mediaanitulot
24 596 €
Väkiluku
187
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
28360Vanhakoivisto

Pori

Mediaanitulot
24 602 €
Väkiluku
3 941
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Toholampi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle