Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Toholampi/69410
Vertaa

Sykäräinen

69410·Toholampi
22 × 16 km

Postinumeroalueella Sykäräinen (69410), Toholampi, asuu 378 asukasta. Mediaanitulot ovat 21 390 €, asukkaiden keski-ikä on 51,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 17,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 89,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 13,9 %. Alueen asunnoista 97,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/5 (Toholampi)Väkiluku: sija 2/5 (Toholampi)
Väkiluku
378-6,9 %(5v)
Mediaanitulot
21 390 €+13,9 %(5v)
Keski-ikä
51,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
17,1 %+4,3 %(5v)
Omistusasunnot
89,3 %
Vuokra: 9,6 %
Lapsiperheet
11,9 %
Yksinasuvat
37,3 %
Työttömyysaste
5,4 %-2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,1 %
65 vuotta täyttäneet: 37,8 %

Tunnusluvut

Alueen Sykäräinen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku378-6,9 %
Mediaanitulot21 390 €+13,9 %
Keski-ikä51,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut17,1 %+4,3 %
Työttömyysaste5,4 %-2,7 %
Omistusasunnot89,3 %-
Lapsiperheet11,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus89,3 %
Vuokra9,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,8 %
Pientalo97,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet11,9 %
Yksinasuvat37,3 %
Muut taloudet50,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Sykäräinen

Mitkä ovat alueen Sykäräinen (69410) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 21 390 €. Muutos 5 vuodessa: +13,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Sykäräinen (69410) on?
378 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,9 %.
Millaista asuminen alueella Sykäräinen on?
Kotitalouksista 89,3 % asuu omistusasunnossa ja 9,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,8 % on kerrostaloissa ja 97,6 % pientaloissa.
Miten alue Sykäräinen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Toholampi: 5 / 5. Korkeakoulutetut: 17,1 %, keski-ikä: 51,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69340Purontaka
  • ·69510Halsua Keskus-Marjusaari (Halsua)
  • ·69330Määttälä
  • ·68380Yli-Ullava (Kokkola)
  • ·69300Toholampi Keskus
  • ·69550Kanala (Halsua)
  • ·69420Syri (Lestijärvi)
  • ·69570Karvonen (Halsua)
  • ·68390Rahkonen (Kokkola)
  • ·69310Laitala
  • ·69660Köyhäjoki (Kaustinen)
  • ·85410Sievi Keskus (Sievi)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet2 632. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 590. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Toholampi5. · 5 alueesta

Muut alueet: Toholampi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Toholampi
#AlueArvo
1.Purontaka6934031 677 €+26,5 %
2.Laitala6931024 908 €+17,7 %
3.Toholampi Keskus6930024 598 €+20,9 %
4.Määttälä6933022 317 €+17,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
62240Huhmarkoski

Kauhava

Mediaanitulot
21 390 €
Väkiluku
432
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
44590Vuorilahti

Viitasaari

Mediaanitulot
21 390 €
Väkiluku
65
Keski-ikä
60,0 v
Avaa alue →Vertaa
49730Muurikkala

Miehikkälä

Mediaanitulot
21 393 €
Väkiluku
239
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
40100Jyväskylä Keskus

Jyväskylä

Mediaanitulot
21 397 €
Väkiluku
17 067
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Toholampi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle