Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Toholampi/69310
Vertaa

Laitala

69310·Toholampi
14 × 16 km

Postinumeroalueella Laitala (69310), Toholampi, asuu 296 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 908 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 22,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 8,9 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,7 %. Alueen asunnoista 96,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/5 (Toholampi)Väkiluku: sija 3/5 (Toholampi)
Väkiluku
296-8,9 %(5v)
Mediaanitulot
24 908 €+17,7 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
22,1 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
95,8 %
Vuokra: 2,5 %
Lapsiperheet
21,7 %
Yksinasuvat
27,5 %
Työttömyysaste
9,9 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,5 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,5 %
65 vuotta täyttäneet: 27,7 %

Tunnusluvut

Alueen Laitala tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku296-8,9 %
Mediaanitulot24 908 €+17,7 %
Keski-ikä44,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut22,1 %+3,1 %
Työttömyysaste9,9 %+1,8 %
Omistusasunnot95,8 %-
Lapsiperheet21,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,8 %
Vuokra2,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,7 %
Yksinasuvat27,5 %
Muut taloudet50,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Laitala

Mitkä ovat alueen Laitala (69310) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 908 €. Muutos 5 vuodessa: +17,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Laitala (69310) on?
296 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,9 %.
Millaista asuminen alueella Laitala on?
Kotitalouksista 95,8 % asuu omistusasunnossa ja 2,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,6 % pientaloissa.
Miten alue Laitala vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Toholampi: 2 / 5. Korkeakoulutetut: 22,1 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·69150Eskola (Kannus)
  • ·69170Yli-Kannus (Kannus)
  • ·68380Yli-Ullava (Kokkola)
  • ·69330Määttälä
  • ·68390Rahkonen (Kokkola)
  • ·68370Ullava Keskus (Kokkola)
  • ·69340Purontaka
  • ·69300Toholampi Keskus
  • ·69410Sykäräinen
  • ·85320Markkula (Sievi)
  • ·69660Köyhäjoki (Kaustinen)
  • ·85160Rautio (Kalajoki)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 579. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 746. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Toholampi2. · 5 alueesta

Muut alueet: Toholampi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Toholampi
#AlueArvo
1.Purontaka6934031 677 €+26,5 %
2.Toholampi Keskus6930024 598 €+20,9 %
3.Määttälä6933022 317 €+17,2 %
4.Sykäräinen6941021 390 €+13,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
92830Veneheitto

Vaala

Mediaanitulot
24 912 €
Väkiluku
206
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
25460Toija

Salo

Mediaanitulot
24 903 €
Väkiluku
1 014
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa
87150Purola

Kajaani

Mediaanitulot
24 903 €
Väkiluku
2 239
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
73830Keski-Siikajärvi

Kuopio

Mediaanitulot
24 915 €
Väkiluku
191
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Toholampi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle