Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Myrskylä/07690
Vertaa

Kankkila

07690·Myrskylä
7,6 × 6,3 km

Postinumeroalueella Kankkila (07690), Myrskylä, asuu 117 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 795 €, asukkaiden keski-ikä on 52,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 21,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 97,3 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 8,6 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 27,3 %. Alueen kotitalouksista 84,4 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 2/2 (Myrskylä)Väkiluku: sija 2/2 (Myrskylä)
Väkiluku
117-8,6 %(5v)
Mediaanitulot
23 795 €+27,3 %(5v)
Keski-ikä
52,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
21,9 %+3,1 %(5v)
Omistusasunnot
84,4 %
Vuokra: 12,5 %
Lapsiperheet
10,9 %
Yksinasuvat
39,1 %
Työttömyysaste
9,3 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,3 %
65 vuotta täyttäneet: 37,6 %

Tunnusluvut

Alueen Kankkila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku117-8,6 %
Mediaanitulot23 795 €+27,3 %
Keski-ikä52,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut21,9 %+3,1 %
Työttömyysaste9,3 %+1,8 %
Omistusasunnot84,4 %-
Lapsiperheet10,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,4 %
Vuokra12,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet10,9 %
Yksinasuvat39,1 %
Muut taloudet50,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kankkila

Mitkä ovat alueen Kankkila (07690) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 795 €. Muutos 5 vuodessa: +27,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kankkila (07690) on?
117 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -8,6 %.
Millaista asuminen alueella Kankkila on?
Kotitalouksista 84,4 % asuu omistusasunnossa ja 12,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,3 % pientaloissa.
Miten alue Kankkila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Myrskylä: 2 / 2. Korkeakoulutetut: 21,9 %, keski-ikä: 52,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07680Juornaankylä (Askola)
  • ·07565Kantele (Pukkila)
  • ·07600Myrskylä Keskus
  • ·07580Tiilää (Askola)
  • ·07590Huuvari-Tiilää (Askola)
  • ·16390Pakaa (Orimattila)
  • ·07280Ilola (Porvoo)
  • ·07500Askola Kirkonkylä (Askola)
  • ·07700Koskenkylän saha-alue (Loviisa)
  • ·16450Mallusjoki (Orimattila)
  • ·07740Gammelby (Loviisa)
  • ·06530Kerkkoo (Porvoo)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 964. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 451. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Myrskylä2. · 2 alueesta

Muut alueet: Myrskylä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Myrskylä
#AlueArvo
1.Myrskylä Keskus0760025 296 €+19,9 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47450Perheniemi

Iitti

Mediaanitulot
23 794 €
Väkiluku
249
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
07820Porlammi

Lapinjärvi

Mediaanitulot
23 793 €
Väkiluku
453
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
70210Kuopion Keskussairaala-alue

Kuopio

Mediaanitulot
23 801 €
Väkiluku
49
Keski-ikä
67,0 v
Avaa alue →Vertaa
15560Nastola kk

Lahti

Mediaanitulot
23 786 €
Väkiluku
3 777
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Myrskylä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle