Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Porvoo/06530
Vertaa

Kerkkoo

06530·Porvoo
4,5 × 6,5 km

Postinumeroalueella Kerkkoo (06530), Porvoo, asuu 764 asukasta. Mediaanitulot ovat 30 372 €, asukkaiden keski-ikä on 45,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 36,1 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,0 %. Alueen asunnoista 97,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/23 (Porvoo)Väkiluku: sija 12/23 (Porvoo)
Väkiluku
764-2,7 %(5v)
Mediaanitulot
30 372 €+15,0 %(5v)
Keski-ikä
45,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
36,1 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
92,6 %
Vuokra: 6,2 %
Lapsiperheet
22,9 %
Yksinasuvat
32,1 %
Työttömyysaste
8,0 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,2 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 22,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kerkkoo tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku764-2,7 %
Mediaanitulot30 372 €+15,0 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)2 032 €/m²-
Keski-ikä45,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut36,1 %+2,9 %
Työttömyysaste8,0 %+2,7 %
Omistusasunnot92,6 %-
Lapsiperheet22,9 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,6 %
Vuokra6,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo1,6 %
Pientalo97,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet22,9 %
Yksinasuvat32,1 %
Muut taloudet45,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Kerkkoo

Mitkä ovat alueen Kerkkoo (06530) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 30 372 €. Muutos 5 vuodessa: +15,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kerkkoo (06530) on?
764 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Kerkkoo (06530)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 2 032 €/m² (2021). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Kerkkoo on?
Kotitalouksista 92,6 % asuu omistusasunnossa ja 6,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 1,6 % on kerrostaloissa ja 97,0 % pientaloissa.
Miten alue Kerkkoo vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Porvoo: 8 / 23. Korkeakoulutetut: 36,1 %, keski-ikä: 45,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07500Askola Kirkonkylä (Askola)
  • ·06500Saksala-Suomenkylä
  • ·06100Porvoo Keskus
  • ·07590Huuvari-Tiilää (Askola)
  • ·07580Tiilää (Askola)
  • ·06650Hamari
  • ·06450Eestinmäki-Ernestas
  • ·06150Kevätkumpu
  • ·06400Gammelbacka
  • ·07410Kråkö
  • ·07280Ilola
  • ·06750Tolkkinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet254. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 215. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Porvoo8. · 23 alueesta

Muut alueet: Porvoo

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Porvoo
#AlueArvo
1.Tolkkinen0675033 923 €+19,4 %
2.Kulloonkylä0683033 008 €+21,8 %
3.Hinthaara0711032 363 €+18,7 %
4.Sannainen0731031 370 €+17,8 %
5.Hamari0665030 990 €+15,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
06880Kärrby

Sipoo

Mediaanitulot
30 370 €
Väkiluku
338
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
71570Syvänniemi

Kuopio

Mediaanitulot
30 370 €
Väkiluku
1 246
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
04130Sipoo

Sipoo

Mediaanitulot
30 365 €
Väkiluku
8 364
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
04320Riihikallio

Tuusula

Mediaanitulot
30 383 €
Väkiluku
5 145
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Porvoo|Muuttajalle

Porvoon parhaat asuinalueet 2026

Porvoon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

29. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Porvoo: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle