Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Lapinjärvi/07820
Vertaa

Porlammi

07820·Lapinjärvi
10 × 8,6 km

Postinumeroalueella Porlammi (07820), Lapinjärvi, asuu 453 asukasta. Mediaanitulot ovat 23 793 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 19,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 44,3 % on yksinasuvia. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,3 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on noussut 1,9 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 92,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/7 (Lapinjärvi)Väkiluku: sija 2/7 (Lapinjärvi)
Väkiluku
453-2,8 %(5v)
Mediaanitulot
23 793 €+16,3 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
19,7 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
82,2 %
Vuokra: 15,2 %
Lapsiperheet
14,8 %
Yksinasuvat
44,3 %
Työttömyysaste
12,3 %+3,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,4 %
65 vuotta täyttäneet: 34,4 %

Tunnusluvut

Alueen Porlammi tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku453-2,8 %
Mediaanitulot23 793 €+16,3 %
Keski-ikä50,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut19,7 %+1,9 %
Työttömyysaste12,3 %+3,5 %
Omistusasunnot82,2 %-
Lapsiperheet14,8 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus82,2 %
Vuokra15,2 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,2 %
Pientalo92,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet14,8 %
Yksinasuvat44,3 %
Muut taloudet40,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Porlammi

Mitkä ovat alueen Porlammi (07820) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 23 793 €. Muutos 5 vuodessa: +16,3 %.
Kuinka monta asukasta alueella Porlammi (07820) on?
453 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,8 %.
Millaista asuminen alueella Porlammi on?
Kotitalouksista 82,2 % asuu omistusasunnossa ja 15,2 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,2 % on kerrostaloissa ja 92,5 % pientaloissa.
Miten alue Porlammi vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Lapinjärvi: 7 / 7. Korkeakoulutetut: 19,7 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07890Mickelspiltom (Loviisa)
  • ·16200Artjärvi Keskus (Orimattila)
  • ·07810Ingermaninkylä
  • ·16270Villikkala (Orimattila)
  • ·16230Artjärvi Kirkonkylä (Orimattila)
  • ·07880Liljendal Keskus (Loviisa)
  • ·07720Malmgård (Loviisa)
  • ·16350Niinikoski (Orimattila)
  • ·07600Myrskylä Keskus (Myrskylä)
  • ·07800Lapinjärvi Keskus
  • ·16280Kuivanto (Orimattila)
  • ·07700Koskenkylän saha-alue (Loviisa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 966. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 479. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Lapinjärvi7. · 7 alueesta

Muut alueet: Lapinjärvi

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Lapinjärvi
#AlueArvo
1.Pukaro0783027 928 €+18,6 %
2.Heikinkylä0785026 366 €+27,4 %
3.Ingermaninkylä0781026 077 €+16,6 %
4.Lindkoski0784025 218 €+18,9 %
5.Lapinjärvi Keskus0780024 119 €+15,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
47450Perheniemi

Iitti

Mediaanitulot
23 794 €
Väkiluku
249
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
07690Kankkila

Myrskylä

Mediaanitulot
23 795 €
Väkiluku
117
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
15560Nastola kk

Lahti

Mediaanitulot
23 786 €
Väkiluku
3 777
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
70210Kuopion Keskussairaala-alue

Kuopio

Mediaanitulot
23 801 €
Väkiluku
49
Keski-ikä
67,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Lapinjärvi: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle