Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Loviisa/07700
Vertaa

Koskenkylän saha-alue

07700·Loviisa
8,8 × 10 km

Postinumeroalueella Koskenkylän saha-alue (07700), Loviisa, asuu 1 161 asukasta. Mediaanitulot ovat 29 429 €, asukkaiden keski-ikä on 43,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 73,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 3,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 %. Alueen asunnoista 84,9 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/19 (Loviisa)Väkiluku: sija 3/19 (Loviisa)
Väkiluku
1 161-3,3 %(5v)
Mediaanitulot
29 429 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
43,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,2 %+2,4 %(5v)
Omistusasunnot
73,8 %
Vuokra: 24,7 %
Lapsiperheet
24,4 %
Yksinasuvat
36,9 %
Työttömyysaste
8,4 %+1,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
10,3 %
65 vuotta täyttäneet: 20,2 %

Tunnusluvut

Alueen Koskenkylän saha-alue tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 161-3,3 %
Mediaanitulot29 429 €+17,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 859 €/m²-
Keski-ikä43,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,2 %+2,4 %
Työttömyysaste8,4 %+1,8 %
Omistusasunnot73,8 %-
Lapsiperheet24,4 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2023, 8 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus73,8 %
Vuokra24,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo12,5 %
Pientalo84,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,4 %
Yksinasuvat36,9 %
Muut taloudet38,7 %

Usein kysytyt kysymykset: Koskenkylän saha-alue

Mitkä ovat alueen Koskenkylän saha-alue (07700) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 29 429 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Koskenkylän saha-alue (07700) on?
1 161 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -3,3 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Koskenkylän saha-alue (07700)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 859 €/m² (2023). Luku perustuu 8 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Koskenkylän saha-alue on?
Kotitalouksista 73,8 % asuu omistusasunnossa ja 24,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 12,5 % on kerrostaloissa ja 84,9 % pientaloissa.
Miten alue Koskenkylän saha-alue vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Loviisa: 1 / 19. Korkeakoulutetut: 29,2 %, keski-ikä: 43,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·07720Malmgård
  • ·07740Gammelby
  • ·07320Jakari-Sannäs (Porvoo)
  • ·07600Myrskylä Keskus (Myrskylä)
  • ·07890Mickelspiltom
  • ·07280Ilola (Porvoo)
  • ·07880Liljendal Keskus
  • ·07930Pernaja Kirkonkylä
  • ·07690Kankkila (Myrskylä)
  • ·07310Sannainen (Porvoo)
  • ·06200Porvoo itäinen (Porvoo)
  • ·07680Juornaankylä (Askola)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet381. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 021. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Loviisa1. · 19 alueesta

Muut alueet: Loviisa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Loviisa
#AlueArvo
1.Gammelby0774029 039 €+17,7 %
2.Härkäpää0778028 409 €+36,7 %
3.Malmgård0772028 211 €+19,1 %
4.Tesjoki0795527 754 €+20,7 %
5.Mickelspiltom0789027 341 €+22,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
97220Sinettä

Rovaniemi

Mediaanitulot
29 430 €
Väkiluku
909
Keski-ikä
39,0 v
Avaa alue →Vertaa
28540Pinomäki

Pori

Mediaanitulot
29 432 €
Väkiluku
577
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
51720Rahula

Mikkeli

Mediaanitulot
29 433 €
Väkiluku
476
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
00810Herttoniemenranta

Helsinki

Mediaanitulot
29 420 €
Väkiluku
11 682
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Loviisa|Muuttajalle

Loviisan parhaat asuinalueet 2026

Loviisan parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

27. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Loviisa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle