Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Marttila/21560
Vertaa

Ollila

21560·Marttila
11 × 14 km

Postinumeroalueella Ollila (21560), Marttila, asuu 435 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 121 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,2 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 9,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,7 %. Alueen asunnoista 94,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/3 (Marttila)Väkiluku: sija 2/3 (Marttila)
Väkiluku
435-9,0 %(5v)
Mediaanitulot
25 121 €+17,7 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,2 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
91,3 %
Vuokra: 7,3 %
Lapsiperheet
17,4 %
Yksinasuvat
41,6 %
Työttömyysaste
9,9 %+2,7 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,1 %
65 vuotta täyttäneet: 30,8 %

Tunnusluvut

Alueen Ollila tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku435-9,0 %
Mediaanitulot25 121 €+17,7 %
Keski-ikä50,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut23,2 %+0,9 %
Työttömyysaste9,9 %+2,7 %
Omistusasunnot91,3 %-
Lapsiperheet17,4 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,3 %
Vuokra7,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,8 %
Pientalo94,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,4 %
Yksinasuvat41,6 %
Muut taloudet41,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Ollila

Mitkä ovat alueen Ollila (21560) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 121 €. Muutos 5 vuodessa: +17,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Ollila (21560) on?
435 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -9,0 %.
Millaista asuminen alueella Ollila on?
Kotitalouksista 91,3 % asuu omistusasunnossa ja 7,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,8 % on kerrostaloissa ja 94,1 % pientaloissa.
Miten alue Ollila vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Marttila: 3 / 3. Korkeakoulutetut: 23,2 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·21490Marttila
  • ·32300Mellilä (Loimaa)
  • ·25260Vaskio (Salo)
  • ·21480Prunkila
  • ·31500Koski Tl (Koski Tl)
  • ·25320Raatala (Salo)
  • ·21820Kumila (Pöytyä)
  • ·25250Märynummi (Salo)
  • ·21840Karinainen (Pöytyä)
  • ·21450Tarvasjoki Keskus (Lieto)
  • ·32200Loimaa Keskus (Loimaa)
  • ·32210Loimaa kk (Loimaa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 508. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 509. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Marttila3. · 3 alueesta

Muut alueet: Marttila

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Marttila
#AlueArvo
1.Prunkila2148026 879 €+12,3 %
2.Marttila2149025 754 €+20,5 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41660Toivakka Keskus

Toivakka

Mediaanitulot
25 123 €
Väkiluku
1 835
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
60220Huhtala

Seinäjoki

Mediaanitulot
25 123 €
Väkiluku
1 934
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
63160Salmi

Kuortane

Mediaanitulot
25 124 €
Väkiluku
119
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
10900Hanko Keskus

Hanko

Mediaanitulot
25 117 €
Väkiluku
3 782
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Salo|Muuttajalle

Salon parhaat asuinalueet 2026

Salon parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

23. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Marttila: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle