Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tuusula/04350
Vertaa

Nahkela

04350·Tuusula
5,2 × 5,3 km

Postinumeroalueella Nahkela (04350), Tuusula, asuu 474 asukasta. Mediaanitulot ovat 32 278 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 37,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,1 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,9 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 4/13 (Tuusula)Väkiluku: sija 12/13 (Tuusula)
Väkiluku
474-2,1 %(5v)
Mediaanitulot
32 278 €+19,9 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
37,0 %-0,2 %(5v)
Omistusasunnot
93,8 %
Vuokra: 5,3 %
Lapsiperheet
23,9 %
Yksinasuvat
31,1 %
Työttömyysaste
5,5 %+2,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,9 %
65 vuotta täyttäneet: 23,0 %

Tunnusluvut

Alueen Nahkela tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku474-2,1 %
Mediaanitulot32 278 €+19,9 %
Keski-ikä46,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut37,0 %-0,2 %
Työttömyysaste5,5 %+2,0 %
Omistusasunnot93,8 %-
Lapsiperheet23,9 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,8 %
Vuokra5,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,9 %
Yksinasuvat31,1 %
Muut taloudet45,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Nahkela

Mitkä ovat alueen Nahkela (04350) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 32 278 €. Muutos 5 vuodessa: +19,9 %.
Kuinka monta asukasta alueella Nahkela (04350) on?
474 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,1 %.
Millaista asuminen alueella Nahkela on?
Kotitalouksista 93,8 % asuu omistusasunnossa ja 5,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Nahkela vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tuusula: 4 / 13. Korkeakoulutetut: 37,0 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·01940Palojoki (Nurmijärvi)
  • ·04370Rusutjärvi
  • ·01760Seutula (Vantaa)
  • ·04360Ruotsinkylä-Kiilinmäki
  • ·04330Lahela
  • ·01730Vantaanpuisto (Vantaa)
  • ·01900Nurmijärvi Keskus (Nurmijärvi)
  • ·01700Kivistö (Vantaa)
  • ·01740Tuupakan teollisuusalue (Vantaa)
  • ·01810Luhtajoki (Nurmijärvi)
  • ·01530Veromiehenkylä (Vantaa)
  • ·04320Riihikallio

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet109. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 451. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tuusula4. · 13 alueesta

Muut alueet: Tuusula

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tuusula
#AlueArvo
1.Lahela0433034 737 €+11,1 %
2.Tuusula Kirkonkylä0431033 641 €+16,6 %
3.Jäniksenlinna0439032 436 €+19,6 %
4.Tuomala0438031 870 €+19,3 %
5.Rusutjärvi0437031 269 €+7,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
15680Renkomäki-Ämmälä

Lahti

Mediaanitulot
32 282 €
Väkiluku
3 612
Keski-ikä
37,0 v
Avaa alue →Vertaa
02330Saunalahti-Kattilalaakso

Espoo

Mediaanitulot
32 290 €
Väkiluku
12 340
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa
22610Lemland

Lemland

Mediaanitulot
32 291 €
Väkiluku
1 606
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
02280Malminmäki-Eestinlaakso

Espoo

Mediaanitulot
32 265 €
Väkiluku
4 764
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Hyvinkää|Muuttajalle

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026

Hyvinkään parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

20. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Tuusula: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle