Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Hollola/16630
Vertaa

Tennilä

16630·Hollola
5,2 × 9,6 km

Postinumeroalueella Tennilä (16630), Hollola, asuu 278 asukasta. Mediaanitulot ovat 27 503 €, asukkaiden keski-ikä on 42,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 14,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 11,4 %. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 10/13 (Hollola)Väkiluku: sija 12/13 (Hollola)
Väkiluku
278-14,7 %(5v)
Mediaanitulot
27 503 €+11,4 %(5v)
Keski-ikä
42,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,5 %+2,6 %(5v)
Omistusasunnot
93,0 %
Vuokra: 4,4 %
Lapsiperheet
26,3 %
Yksinasuvat
29,8 %
Työttömyysaste
7,6 %-0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
2,4 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 20,9 %

Tunnusluvut

Alueen Tennilä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku278-14,7 %
Mediaanitulot27 503 €+11,4 %
Keski-ikä42,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut29,5 %+2,6 %
Työttömyysaste7,6 %-0,8 %
Omistusasunnot93,0 %-
Lapsiperheet26,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,0 %
Vuokra4,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet26,3 %
Yksinasuvat29,8 %
Muut taloudet43,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Tennilä

Mitkä ovat alueen Tennilä (16630) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 27 503 €. Muutos 5 vuodessa: +11,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tennilä (16630) on?
278 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -14,7 %.
Millaista asuminen alueella Tennilä on?
Kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa ja 4,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Tennilä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Hollola: 10 / 13. Korkeakoulutetut: 29,5 %, keski-ikä: 42,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·15880Soramäki
  • ·16610Kärkölä kk (Kärkölä)
  • ·16600Järvelä (Kärkölä)
  • ·16500Herrala
  • ·16710Hollola kk
  • ·16540Mertie (Kärkölä)
  • ·16790Manskivi
  • ·15870Salpakangas
  • ·16510Luhtikylä (Orimattila)
  • ·16730Kutajärvi
  • ·17410Viitaila (Asikkala)
  • ·15820Okeroinen

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet764. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 793. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Hollola10. · 13 alueesta

Muut alueet: Hollola

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Hollola
#AlueArvo
1.Kukkila1527030 725 €+13,0 %
2.Hollola kk1671030 409 €+17,5 %
3.Paimela1712029 271 €+19,1 %
4.Okeroinen1582028 881 €+15,7 %
5.Kalliola1711028 684 €+13,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99610Siurunmaa

Sodankylä

Mediaanitulot
27 502 €
Väkiluku
41
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
16610Kärkölä kk

Kärkölä

Mediaanitulot
27 506 €
Väkiluku
613
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
37630Vääräkoivu

Valkeakoski

Mediaanitulot
27 500 €
Väkiluku
7 215
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
70820Litmanen

Kuopio

Mediaanitulot
27 498 €
Väkiluku
14 921
Keski-ikä
38,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Hollola: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle