Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Orimattila/16510
Vertaa

Luhtikylä

16510·Orimattila
8,7 × 14 km

Postinumeroalueella Luhtikylä (16510), Orimattila, asuu 444 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 336 €, asukkaiden keski-ikä on 44,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 24,9 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 18,2 % viidessä vuodessa, ja väkiluku on kasvanut 3,7 %. Alueen asunnoista 97,4 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/13 (Orimattila)Väkiluku: sija 6/13 (Orimattila)
Väkiluku
444+3,7 %(5v)
Mediaanitulot
28 336 €+18,2 %(5v)
Keski-ikä
44,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
24,9 %+0,9 %(5v)
Omistusasunnot
92,3 %
Vuokra: 5,6 %
Lapsiperheet
24,0 %
Yksinasuvat
26,5 %
Työttömyysaste
9,6 %+4,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,3 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 19,6 %

Tunnusluvut

Alueen Luhtikylä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku444+3,7 %
Mediaanitulot28 336 €+18,2 %
Keski-ikä44,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut24,9 %+0,9 %
Työttömyysaste9,6 %+4,5 %
Omistusasunnot92,3 %-
Lapsiperheet24,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus92,3 %
Vuokra5,6 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo97,4 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet24,0 %
Yksinasuvat26,5 %
Muut taloudet49,5 %

Usein kysytyt kysymykset: Luhtikylä

Mitkä ovat alueen Luhtikylä (16510) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 336 €. Muutos 5 vuodessa: +18,2 %.
Kuinka monta asukasta alueella Luhtikylä (16510) on?
444 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,7 %.
Millaista asuminen alueella Luhtikylä on?
Kotitalouksista 92,3 % asuu omistusasunnossa ja 5,6 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 97,4 % pientaloissa.
Miten alue Luhtikylä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Orimattila: 5 / 13. Korkeakoulutetut: 24,9 %, keski-ikä: 44,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·16500Herrala (Hollola)
  • ·04940Levanto (Mäntsälä)
  • ·16540Mertie (Kärkölä)
  • ·04840Hautjärvi (Mäntsälä)
  • ·16300Orimattila Keskus
  • ·15820Okeroinen (Hollola)
  • ·04920Saarentaus (Mäntsälä)
  • ·15700Hennala-Jokimaa (Lahti)
  • ·15870Salpakangas (Hollola)
  • ·15860Kartano (Hollola)
  • ·15840Riihelä (Lahti)
  • ·15810Kasakkamäki (Lahti)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet577. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 495. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Orimattila5. · 13 alueesta

Muut alueet: Orimattila

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Orimattila
#AlueArvo
1.Pennala1632031 438 €+16,6 %
2.Pakaa1639029 151 €+23,5 %
3.Heinämaa1633029 000 €+21,8 %
4.Virenoja1631028 455 €+14,0 %
5.Kuivanto1628026 178 €+10,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41370Kuusa

Laukaa

Mediaanitulot
28 337 €
Väkiluku
965
Keski-ikä
43,0 v
Avaa alue →Vertaa
03870Hyönölä

Lohja

Mediaanitulot
28 333 €
Väkiluku
175
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
41325Laukkavirta

Laukaa

Mediaanitulot
28 347 €
Väkiluku
341
Keski-ikä
41,0 v
Avaa alue →Vertaa
44250Äänekoivisto

Äänekoski

Mediaanitulot
28 355 €
Väkiluku
563
Keski-ikä
40,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Lahti|Muuttajalle

Lahden parhaat asuinalueet 2026

Lahden parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

1. elokuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Orimattila: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle