Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Luhanka/19950
Vertaa

Luhanka

19950·Luhanka
14 × 20 km

Postinumeroalueella Luhanka (19950), Luhanka, asuu 275 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 047 €, asukkaiden keski-ikä on 62,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 28,8 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 49,7 % on yksinasuvia. Väkiluku on pienentynyt 2,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 22,8 %. Korkeakoulutettujen osuus on noussut 5,1 prosenttiyksikköä viidessä vuodessa.

Mediaanitulot: sija 2/2 (Luhanka)Väkiluku: sija 2/2 (Luhanka)
Väkiluku
275-2,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 047 €+22,8 %(5v)
Keski-ikä
62,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
28,8 %+5,1 %(5v)
Omistusasunnot
77,6 %
Vuokra: 20,5 %
Lapsiperheet
5,0 %
Yksinasuvat
49,7 %
Työttömyysaste
11,6 %+2,5 %(5v)
Talouden keskikoko
1,7 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
5,1 %
65 vuotta täyttäneet: 50,9 %

Tunnusluvut

Alueen Luhanka tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku275-2,5 %
Mediaanitulot24 047 €+22,8 %
Keski-ikä62,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut28,8 %+5,1 %
Työttömyysaste11,6 %+2,5 %
Omistusasunnot77,6 %-
Lapsiperheet5,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus77,6 %
Vuokra20,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo96,9 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet5,0 %
Yksinasuvat49,7 %
Muut taloudet45,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Luhanka

Mitkä ovat alueen Luhanka (19950) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 047 €. Muutos 5 vuodessa: +22,8 %.
Kuinka monta asukasta alueella Luhanka (19950) on?
275 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,5 %.
Millaista asuminen alueella Luhanka on?
Kotitalouksista 77,6 % asuu omistusasunnossa ja 20,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 96,9 % pientaloissa.
Miten alue Luhanka vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Luhanka: 2 / 2. Korkeakoulutetut: 28,8 %, keski-ikä: 62,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·41870Putkilahti (Jyväskylä)
  • ·19910Tammijärvi
  • ·19740Liikola (Sysmä)
  • ·19730Särkilampi (Sysmä)
  • ·17850Pihlajakoski (Kuhmoinen)
  • ·41880Oittila (Jyväskylä)
  • ·41800Korpilahti Keskus (Jyväskylä)
  • ·19850Putkijärvi-Siltasuo (Hartola)
  • ·42100Jämsä Keskus (Jämsä)
  • ·19700Sysmä Keskus (Sysmä)
  • ·17870Ruolahti (Kuhmoinen)
  • ·41730Kivisuo (Joutsa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 875. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 804. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Luhanka2. · 2 alueesta

Muut alueet: Luhanka

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Luhanka
#AlueArvo
1.Tammijärvi1991024 338 €+24,7 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
70620Haapaniemi

Kuopio

Mediaanitulot
24 048 €
Väkiluku
2 109
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
31700Urjala Asemanseutu-Hanhisuo

Urjala

Mediaanitulot
24 051 €
Väkiluku
1 310
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
92400Ruukki Keskus

Siikajoki

Mediaanitulot
24 053 €
Väkiluku
1 587
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
75650Savikylä

Nurmes

Mediaanitulot
24 054 €
Väkiluku
398
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Luhanka: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle