Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Aura/21370
Vertaa

Aura kk.

21370·Aura
7,7 × 6,2 km

Postinumeroalueella Aura kk. (21370), Aura, asuu 547 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 055 €, asukkaiden keski-ikä on 46,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 29,0 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,7 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 15,7 %. Alueen asunnoista 98,3 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/2 (Aura)Väkiluku: sija 2/2 (Aura)
Väkiluku
547-5,7 %(5v)
Mediaanitulot
28 055 €+15,7 %(5v)
Keski-ikä
46,0 v+3,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
29,0 %+2,9 %(5v)
Omistusasunnot
93,0 %
Vuokra: 5,1 %
Lapsiperheet
18,7 %
Yksinasuvat
32,3 %
Työttömyysaste
7,1 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 24,3 %

Tunnusluvut

Alueen Aura kk. tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku547-5,7 %
Mediaanitulot28 055 €+15,7 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 214 €/m²-
Keski-ikä46,0 v+3,0 %
Korkeakoulutetut29,0 %+2,9 %
Työttömyysaste7,1 %-0,5 %
Omistusasunnot93,0 %-
Lapsiperheet18,7 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2021, 6 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus93,0 %
Vuokra5,1 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,3 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,7 %
Yksinasuvat32,3 %
Muut taloudet49,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Aura kk.

Mitkä ovat alueen Aura kk. (21370) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 055 €. Muutos 5 vuodessa: +15,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Aura kk. (21370) on?
547 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,7 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Aura kk. (21370)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 214 €/m² (2021). Luku perustuu 6 toteutuneeseen kauppaan. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Aura kk. on?
Kotitalouksista 93,0 % asuu omistusasunnossa ja 5,1 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,3 % pientaloissa.
Miten alue Aura kk. vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Aura: 1 / 2. Korkeakoulutetut: 29,0 %, keski-ikä: 46,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·21860Auvainen (Pöytyä)
  • ·21430Yliskulma (Lieto)
  • ·21360Lieto Asemanseutu (Lieto)
  • ·21380Aura Keskus
  • ·21420Lieto Keskus (Lieto)
  • ·21870Riihikoski (Pöytyä)
  • ·21330Paattinen (Turku)
  • ·21340Tortinmäki (Turku)
  • ·21530Paimio Keskus (Paimio)
  • ·21500Piikkiö (Kaarina)
  • ·21350Ilmarinen (Lieto)
  • ·21880Pöytyä (Pöytyä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet641. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 364. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Aura1. · 2 alueesta

Muut alueet: Aura

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Aura
#AlueArvo
1.Aura Keskus2138027 624 €+15,4 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
25130Muurla

Salo

Mediaanitulot
28 050 €
Väkiluku
1 481
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
67500Sokoja

Kokkola

Mediaanitulot
28 050 €
Väkiluku
1 135
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
08450Hormajärvi

Lohja

Mediaanitulot
28 069 €
Väkiluku
240
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
91800Tyrnävä

Tyrnävä

Mediaanitulot
28 069 €
Väkiluku
5 695
Keski-ikä
35,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Aura: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle