Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Tyrnävä/91800
Vertaa

Tyrnävä

91800·Tyrnävä
32 × 38 km

Postinumeroalueella Tyrnävä (91800), Tyrnävä, asuu 5 695 asukasta. Mediaanitulot ovat 28 069 €, asukkaiden keski-ikä on 35,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 84,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 2,0 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 17,1 %. Alueen asunnoista 96,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 1/2 (Tyrnävä)Väkiluku: sija 1/2 (Tyrnävä)
Väkiluku
5 695-2,0 %(5v)
Mediaanitulot
28 069 €+17,1 %(5v)
Keski-ikä
35,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,6 %+1,9 %(5v)
Omistusasunnot
84,5 %
Vuokra: 13,4 %
Lapsiperheet
37,8 %
Yksinasuvat
28,2 %
Työttömyysaste
9,3 %+0,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,8 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
9,8 %
65 vuotta täyttäneet: 14,1 %

Tunnusluvut

Alueen Tyrnävä tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku5 695-2,0 %
Mediaanitulot28 069 €+17,1 %
Neliöhinta (vanhat osakeas.)1 122 €/m²-5,1 %
Keski-ikä35,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut27,6 %+1,9 %
Työttömyysaste9,3 %+0,1 %
Omistusasunnot84,5 %-
Lapsiperheet37,8 %-

Neliöhinta: vanhojen osakeasuntojen toteutunut keskimääräinen neliöhinta, painotettuna kauppojen määrällä (2025, 14 kauppaa). Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus84,5 %
Vuokra13,4 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,6 %
Pientalo96,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet37,8 %
Yksinasuvat28,2 %
Muut taloudet34,0 %

Usein kysytyt kysymykset: Tyrnävä

Mitkä ovat alueen Tyrnävä (91800) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 28 069 €. Muutos 5 vuodessa: +17,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Tyrnävä (91800) on?
5 695 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -2,0 %.
Paljonko asunnot maksavat alueella Tyrnävä (91800)?
Vanhojen osakeasuntojen keskimääräinen neliöhinta on 1 122 €/m² (2025). Luku perustuu 14 toteutuneeseen kauppaan. Muutos 5 vuodessa: -5,1 %. Hinta on talotyyppien keskiarvo painotettuna kauppojen määrällä. Lähde: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat.
Millaista asuminen alueella Tyrnävä on?
Kotitalouksista 84,5 % asuu omistusasunnossa ja 13,4 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,6 % on kerrostaloissa ja 96,1 % pientaloissa.
Miten alue Tyrnävä vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Tyrnävä: 1 / 2. Korkeakoulutetut: 27,6 %, keski-ikä: 35,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·91510Rova (Muhos)
  • ·90310Madekoski (Oulu)
  • ·90450Honkanen (Kempele)
  • ·91950Temmes
  • ·91930Ala-Temmes (Liminka)
  • ·91410Jokirinne (Muhos)
  • ·90660Sanginsuu (Oulu)
  • ·90420Metsokangas (Oulu)
  • ·90670Hiukkavaara (Oulu)
  • ·90630Korvensuora (Oulu)
  • ·90440Kempele Keskus (Kempele)
  • ·90240Iinatti (Oulu)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet639. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet305. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Tyrnävä1. · 2 alueesta

Muut alueet: Tyrnävä

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Tyrnävä
#AlueArvo
1.Temmes9195023 168 €+12,2 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Neliöhinnat: Tilastokeskus, Osakeasuntojen hinnat (vanhat osakeasunnot, postinumeroalueittain). Tilastokeskus ei julkaise hintaa alueilta, joilla kauppoja on liian vähän.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
08450Hormajärvi

Lohja

Mediaanitulot
28 069 €
Väkiluku
240
Keski-ikä
55,0 v
Avaa alue →Vertaa
21530Paimio Keskus

Paimio

Mediaanitulot
28 070 €
Väkiluku
8 969
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa
65230Vetokannas

Vaasa

Mediaanitulot
28 072 €
Väkiluku
5 606
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa
33580Atala-Linnainmaa

Tampere

Mediaanitulot
28 076 €
Väkiluku
15 635
Keski-ikä
42,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Tyrnävä: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle