Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Eura/27450
Vertaa

Harola

27450·Eura
5,1 × 7,0 km

Postinumeroalueella Harola (27450), Eura, asuu 184 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 733 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 30,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 14,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 19,5 %. Alueen asunnoista 100,0 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 7/10 (Eura)Väkiluku: sija 9/10 (Eura)
Väkiluku
184-14,8 %(5v)
Mediaanitulot
25 733 €+19,5 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v+5,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
30,7 %+4,8 %(5v)
Omistusasunnot
91,4 %
Vuokra: 7,5 %
Lapsiperheet
21,5 %
Yksinasuvat
36,6 %
Työttömyysaste
5,0 %+2,1 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
3,8 %
65 vuotta täyttäneet: 32,1 %

Tunnusluvut

Alueen Harola tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku184-14,8 %
Mediaanitulot25 733 €+19,5 %
Keski-ikä49,0 v+5,0 %
Korkeakoulutetut30,7 %+4,8 %
Työttömyysaste5,0 %+2,1 %
Omistusasunnot91,4 %-
Lapsiperheet21,5 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,4 %
Vuokra7,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo100,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,5 %
Yksinasuvat36,6 %
Muut taloudet41,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Harola

Mitkä ovat alueen Harola (27450) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 733 €. Muutos 5 vuodessa: +19,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Harola (27450) on?
184 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -14,8 %.
Millaista asuminen alueella Harola on?
Kotitalouksista 91,4 % asuu omistusasunnossa ja 7,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 100,0 % pientaloissa.
Miten alue Harola vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Eura: 7 / 10. Korkeakoulutetut: 30,7 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27740Voitoinen (Säkylä)
  • ·27400Kiukainen Keskus
  • ·29200Harjavalta Keskus (Harjavalta)
  • ·27730Tuiskula (Säkylä)
  • ·32810Peipohja (Kokemäki)
  • ·27420Panelia Asemanseutu
  • ·27500Kauttua
  • ·27510Eura Keskus
  • ·29250Nakkila Keskus (Nakkila)
  • ·27710Köyliö Keskus (Säkylä)
  • ·29320Leineperi (Ulvila)
  • ·27820Iso-Vimma (Säkylä)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 278. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 132. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Eura7. · 10 alueesta

Muut alueet: Eura

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Eura
#AlueArvo
1.Kauttua2750027 682 €+15,7 %
2.Eura Keskus2751026 186 €+17,1 %
3.Panelia Asemanseutu2742025 971 €+14,1 %
4.Mannila2767025 921 €+15,2 %
5.Hinnerjoki2760025 844 €+18,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31350Vistinkoski

Tammela

Mediaanitulot
25 734 €
Väkiluku
201
Keski-ikä
52,0 v
Avaa alue →Vertaa
62950Paalijärvi

Alajärvi

Mediaanitulot
25 731 €
Väkiluku
383
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
25430Kettula

Salo

Mediaanitulot
25 729 €
Väkiluku
70
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
49490Neuvoton

Hamina

Mediaanitulot
25 725 €
Väkiluku
1 263
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Eura: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle