Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Eura/27420
Vertaa

Panelia Asemanseutu

27420·Eura
6,8 × 2,9 km

Postinumeroalueella Panelia Asemanseutu (27420), Eura, asuu 232 asukasta. Mediaanitulot ovat 25 971 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 95,4 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,1 % viidessä vuodessa, ja korkeakoulutettujen osuus on kasvanut 3,0 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 98,5 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 3/10 (Eura)Väkiluku: sija 8/10 (Eura)
Väkiluku
232-6,1 %(5v)
Mediaanitulot
25 971 €+14,1 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,7 %+3,0 %(5v)
Omistusasunnot
95,4 %
Vuokra: 3,7 %
Lapsiperheet
21,1 %
Yksinasuvat
35,8 %
Työttömyysaste
6,3 %0,0 %(5v)
Talouden keskikoko
2,1 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 29,7 %

Tunnusluvut

Alueen Panelia Asemanseutu tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku232-6,1 %
Mediaanitulot25 971 €+14,1 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut23,7 %+3,0 %
Työttömyysaste6,3 %0,0 %
Omistusasunnot95,4 %-
Lapsiperheet21,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus95,4 %
Vuokra3,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo98,5 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet21,1 %
Yksinasuvat35,8 %
Muut taloudet43,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Panelia Asemanseutu

Mitkä ovat alueen Panelia Asemanseutu (27420) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 25 971 €. Muutos 5 vuodessa: +14,1 %.
Kuinka monta asukasta alueella Panelia Asemanseutu (27420) on?
232 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,1 %.
Millaista asuminen alueella Panelia Asemanseutu on?
Kotitalouksista 95,4 % asuu omistusasunnossa ja 3,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 98,5 % pientaloissa.
Miten alue Panelia Asemanseutu vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Eura: 3 / 10. Korkeakoulutetut: 23,7 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27400Kiukainen Keskus
  • ·27510Eura Keskus
  • ·27430Panelia
  • ·27130Eurajoki asemanseutu (Eurajoki)
  • ·27250Kodiksami (Rauma)
  • ·27450Harola
  • ·29250Nakkila Keskus (Nakkila)
  • ·27230Lappi (Rauma)
  • ·29270Hormisto (Nakkila)
  • ·27740Voitoinen (Säkylä)
  • ·29280Järvimaa (Nakkila)
  • ·27500Kauttua

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 206. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 956. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Eura3. · 10 alueesta

Muut alueet: Eura

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Eura
#AlueArvo
1.Kauttua2750027 682 €+15,7 %
2.Eura Keskus2751026 186 €+17,1 %
3.Mannila2767025 921 €+15,2 %
4.Hinnerjoki2760025 844 €+18,1 %
5.Honkilahti kk2764025 824 €+35,0 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
26660Paroalho

Rauma

Mediaanitulot
25 971 €
Väkiluku
4 643
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
66210Moikipää

Korsnäs

Mediaanitulot
25 972 €
Väkiluku
516
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa
36600Pälkäne Keskus

Pälkäne

Mediaanitulot
25 977 €
Väkiluku
3 286
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
69600Kaustinen Keskus

Kaustinen

Mediaanitulot
25 980 €
Väkiluku
3 906
Keski-ikä
44,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Eura: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle