Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Eura/27400
Vertaa

Kiukainen Keskus

27400·Eura
8,7 × 10 km

Postinumeroalueella Kiukainen Keskus (27400), Eura, asuu 1 186 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 478 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 23,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 80,5 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 5,5 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 21,7 %. Alueen asunnoista 92,7 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 8/10 (Eura)Väkiluku: sija 3/10 (Eura)
Väkiluku
1 186-5,5 %(5v)
Mediaanitulot
24 478 €+21,7 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v+2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
23,7 %+1,0 %(5v)
Omistusasunnot
80,5 %
Vuokra: 16,8 %
Lapsiperheet
19,3 %
Yksinasuvat
39,6 %
Työttömyysaste
8,3 %-0,5 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,8 %
65 vuotta täyttäneet: 30,9 %

Tunnusluvut

Alueen Kiukainen Keskus tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku1 186-5,5 %
Mediaanitulot24 478 €+21,7 %
Keski-ikä50,0 v+2,0 %
Korkeakoulutetut23,7 %+1,0 %
Työttömyysaste8,3 %-0,5 %
Omistusasunnot80,5 %-
Lapsiperheet19,3 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus80,5 %
Vuokra16,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo3,7 %
Pientalo92,7 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet19,3 %
Yksinasuvat39,6 %
Muut taloudet41,1 %

Usein kysytyt kysymykset: Kiukainen Keskus

Mitkä ovat alueen Kiukainen Keskus (27400) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 478 €. Muutos 5 vuodessa: +21,7 %.
Kuinka monta asukasta alueella Kiukainen Keskus (27400) on?
1 186 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -5,5 %.
Millaista asuminen alueella Kiukainen Keskus on?
Kotitalouksista 80,5 % asuu omistusasunnossa ja 16,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 3,7 % on kerrostaloissa ja 92,7 % pientaloissa.
Miten alue Kiukainen Keskus vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Eura: 8 / 10. Korkeakoulutetut: 23,7 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·27420Panelia Asemanseutu
  • ·27450Harola
  • ·27510Eura Keskus
  • ·27740Voitoinen (Säkylä)
  • ·27430Panelia
  • ·29250Nakkila Keskus (Nakkila)
  • ·29200Harjavalta Keskus (Harjavalta)
  • ·27500Kauttua
  • ·27250Kodiksami (Rauma)
  • ·27730Tuiskula (Säkylä)
  • ·27130Eurajoki asemanseutu (Eurajoki)
  • ·29320Leineperi (Ulvila)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 716. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 016. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Eura8. · 10 alueesta

Muut alueet: Eura

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Eura
#AlueArvo
1.Kauttua2750027 682 €+15,7 %
2.Eura Keskus2751026 186 €+17,1 %
3.Panelia Asemanseutu2742025 971 €+14,1 %
4.Mannila2767025 921 €+15,2 %
5.Hinnerjoki2760025 844 €+18,1 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
41880Oittila

Jyväskylä

Mediaanitulot
24 477 €
Väkiluku
116
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
16270Villikkala

Orimattila

Mediaanitulot
24 480 €
Väkiluku
121
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
19310Karilanmaa

Sysmä

Mediaanitulot
24 481 €
Väkiluku
67
Keski-ikä
57,0 v
Avaa alue →Vertaa
39290Vesajärvi

Hämeenkyrö

Mediaanitulot
24 475 €
Väkiluku
143
Keski-ikä
51,0 v
Avaa alue →Vertaa

Aiheeseen liittyvät oppaat

Kaikki oppaat →
Rauma|Muuttajalle

Rauman parhaat asuinalueet 2026

Rauman parhaat asuinalueet 2026: postinumeroalueet tulotason, väestönkasvun ja lapsiperheiden osuuden mukaan. Top-listat ja linkit alueiden tietoihin.

10. syyskuuta 2026·6 minLue opas →

Jatka tästä

Eura: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle