Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Forssa/31110
Vertaa

Matku

31110·Forssa
12 × 9,9 km

Postinumeroalueella Matku (31110), Forssa, asuu 490 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 572 €, asukkaiden keski-ikä on 48,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 20,3 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 86,9 % asuu omistusasunnossa. Väkiluku on pienentynyt 6,3 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 18,0 %. Alueen asunnoista 93,1 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/6 (Forssa)Väkiluku: sija 4/6 (Forssa)
Väkiluku
490-6,3 %(5v)
Mediaanitulot
24 572 €+18,0 %(5v)
Keski-ikä
48,0 v+1,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
20,3 %+1,1 %(5v)
Omistusasunnot
86,9 %
Vuokra: 8,7 %
Lapsiperheet
16,7 %
Yksinasuvat
48,0 %
Työttömyysaste
9,4 %+0,8 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
8,6 %
65 vuotta täyttäneet: 26,9 %

Tunnusluvut

Alueen Matku tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku490-6,3 %
Mediaanitulot24 572 €+18,0 %
Keski-ikä48,0 v+1,0 %
Korkeakoulutetut20,3 %+1,1 %
Työttömyysaste9,4 %+0,8 %
Omistusasunnot86,9 %-
Lapsiperheet16,7 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus86,9 %
Vuokra8,7 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo2,2 %
Pientalo93,1 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet16,7 %
Yksinasuvat48,0 %
Muut taloudet35,3 %

Usein kysytyt kysymykset: Matku

Mitkä ovat alueen Matku (31110) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 572 €. Muutos 5 vuodessa: +18,0 %.
Kuinka monta asukasta alueella Matku (31110) on?
490 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,3 %.
Millaista asuminen alueella Matku on?
Kotitalouksista 86,9 % asuu omistusasunnossa ja 8,7 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 2,2 % on kerrostaloissa ja 93,1 % pientaloissa.
Miten alue Matku vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Forssa: 2 / 6. Korkeakoulutetut: 20,3 %, keski-ikä: 48,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31620Latovainio (Jokioinen)
  • ·31130Koijärvi
  • ·31700Urjala Asemanseutu-Hanhisuo (Urjala)
  • ·31760Urjala Keskus (Urjala)
  • ·31140Menonen (Urjala)
  • ·30100Forssa Keskus
  • ·30420Tölö
  • ·31640Humppila Keskus (Humppila)
  • ·31600Jokioinen Keskus (Jokioinen)
  • ·30300Viksberg
  • ·31160Nuutajärvi (Urjala)
  • ·31720Urjalankylä-Kehro (Urjala)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 688. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 428. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Forssa2. · 6 alueesta

Muut alueet: Forssa

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Forssa
#AlueArvo
1.Koijärvi3113027 033 €+12,7 %
2.Forssa Keskus3010024 353 €+16,9 %
3.Savijoki3117023 704 €+32,4 %
4.Tölö3042023 477 €+15,4 %
5.Viksberg3030020 174 €+19,6 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
79620Huutokoski

Joroinen

Mediaanitulot
24 572 €
Väkiluku
190
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa
63680Hakojärvi

Alavus

Mediaanitulot
24 574 €
Väkiluku
276
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
32450Tammiainen

Loimaa

Mediaanitulot
24 568 €
Väkiluku
204
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
39530Kilvakkala

Ikaalinen

Mediaanitulot
24 579 €
Väkiluku
916
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Forssa: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle