Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Urjala/31140
Vertaa

Menonen

31140·Urjala
9,8 × 8,3 km

Postinumeroalueella Menonen (31140), Urjala, asuu 151 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 438 €, asukkaiden keski-ikä on 49,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 31,7 % on korkeakoulutettuja.

Alueen asunnoista 99,0 % on pientaloissa, joten alue on lähes kokonaan pientaloaluetta. Väkiluku on pienentynyt 6,8 % viidessä vuodessa, ja mediaanitulot ovat kasvaneet 23,4 %. Alueen kotitalouksista 91,9 % asuu omistusasunnossa.

Mediaanitulot: sija 3/9 (Urjala)Väkiluku: sija 7/9 (Urjala)
Väkiluku
151-6,8 %(5v)
Mediaanitulot
24 438 €+23,4 %(5v)
Keski-ikä
49,0 v0,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
31,7 %+6,5 %(5v)
Omistusasunnot
91,9 %
Vuokra: 6,8 %
Lapsiperheet
23,0 %
Yksinasuvat
31,1 %
Työttömyysaste
5,4 %-0,6 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
6,0 %
65 vuotta täyttäneet: 32,5 %

Tunnusluvut

Alueen Menonen tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku151-6,8 %
Mediaanitulot24 438 €+23,4 %
Keski-ikä49,0 v0,0 %
Korkeakoulutetut31,7 %+6,5 %
Työttömyysaste5,4 %-0,6 %
Omistusasunnot91,9 %-
Lapsiperheet23,0 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus91,9 %
Vuokra6,8 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo0,0 %
Pientalo99,0 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet23,0 %
Yksinasuvat31,1 %
Muut taloudet45,9 %

Usein kysytyt kysymykset: Menonen

Mitkä ovat alueen Menonen (31140) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 438 €. Muutos 5 vuodessa: +23,4 %.
Kuinka monta asukasta alueella Menonen (31140) on?
151 asukasta. Muutos 5 vuodessa: -6,8 %.
Millaista asuminen alueella Menonen on?
Kotitalouksista 91,9 % asuu omistusasunnossa ja 6,8 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 0,0 % on kerrostaloissa ja 99,0 % pientaloissa.
Miten alue Menonen vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Urjala: 3 / 9. Korkeakoulutetut: 31,7 %, keski-ikä: 49,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31160Nuutajärvi
  • ·31720Urjalankylä-Kehro
  • ·31640Humppila Keskus (Humppila)
  • ·31110Matku (Forssa)
  • ·31620Latovainio (Jokioinen)
  • ·31650Venäjänkangas (Humppila)
  • ·31760Urjala Keskus
  • ·31730Honkola
  • ·31860Tursa
  • ·31630Minkiö (Jokioinen)
  • ·32280Metsäkorpi (Loimaa)
  • ·31950Sadonmaa (Punkalaidun)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 730. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 265. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Urjala3. · 9 alueesta

Muut alueet: Urjala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Urjala
#AlueArvo
1.Honkola3173025 240 €+27,7 %
2.Urjalankylä-Kehro3172024 555 €+29,5 %
3.Urjala Asemanseutu-Hanhisuo3170024 051 €+14,9 %
4.Kehro3175022 774 €+39,4 %
5.Tursa3186022 501 €+25,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
74130Kihmula

Iisalmi

Mediaanitulot
24 438 €
Väkiluku
4 327
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
61820Kainasto

Kauhajoki

Mediaanitulot
24 439 €
Väkiluku
508
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
39590Tevaniemi

Ikaalinen

Mediaanitulot
24 435 €
Väkiluku
208
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
12700Loppi kk

Loppi

Mediaanitulot
24 441 €
Väkiluku
2 301
Keski-ikä
50,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Urjala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle