Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Joroinen/79620
Vertaa

Huutokoski

79620·Joroinen
8,4 × 11 km

Postinumeroalueella Huutokoski (79620), Joroinen, asuu 190 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 572 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 18,6 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 16,6 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on laskenut 3,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 91,8 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 5/9 (Joroinen)Väkiluku: sija 5/9 (Joroinen)
Väkiluku
190+3,3 %(5v)
Mediaanitulot
24 572 €+16,6 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
18,6 %+1,2 %(5v)
Omistusasunnot
88,3 %
Vuokra: 8,5 %
Lapsiperheet
18,1 %
Yksinasuvat
35,1 %
Työttömyysaste
6,9 %-3,2 %(5v)
Talouden keskikoko
2,0 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,9 %
65 vuotta täyttäneet: 37,9 %

Tunnusluvut

Alueen Huutokoski tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku190+3,3 %
Mediaanitulot24 572 €+16,6 %
Keski-ikä50,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut18,6 %+1,2 %
Työttömyysaste6,9 %-3,2 %
Omistusasunnot88,3 %-
Lapsiperheet18,1 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus88,3 %
Vuokra8,5 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,5 %
Pientalo91,8 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet18,1 %
Yksinasuvat35,1 %
Muut taloudet46,8 %

Usein kysytyt kysymykset: Huutokoski

Mitkä ovat alueen Huutokoski (79620) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 572 €. Muutos 5 vuodessa: +16,6 %.
Kuinka monta asukasta alueella Huutokoski (79620) on?
190 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +3,3 %.
Millaista asuminen alueella Huutokoski on?
Kotitalouksista 88,3 % asuu omistusasunnossa ja 8,5 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,5 % on kerrostaloissa ja 91,8 % pientaloissa.
Miten alue Huutokoski vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Joroinen: 5 / 9. Korkeakoulutetut: 18,6 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·77480Savuniemi
  • ·79630Kolma
  • ·77460Maavesi
  • ·78850Käpykangas (Varkaus)
  • ·79680Lahnalahti
  • ·77580Tihusniemi (Pieksämäki)
  • ·78900Ruokokoski (Varkaus)
  • ·78210Kuoppakangas (Varkaus)
  • ·78870Kaura-Aho (Varkaus)
  • ·79600Joroinen Keskus
  • ·77330Virtasalmi Keskus (Pieksämäki)
  • ·51860Narila (Juva)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 688. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet2 107. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Joroinen5. · 9 alueesta

Muut alueet: Joroinen

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Joroinen
#AlueArvo
1.Kuvansi7888026 855 €+18,1 %
2.Lahnalahti7968026 732 €+42,9 %
3.Kerisalo7966025 326 €+23,7 %
4.Kolma7963025 160 €+10,3 %
5.Maavesi7746024 461 €+18,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
31110Matku

Forssa

Mediaanitulot
24 572 €
Väkiluku
490
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa
63680Hakojärvi

Alavus

Mediaanitulot
24 574 €
Väkiluku
276
Keski-ikä
45,0 v
Avaa alue →Vertaa
32450Tammiainen

Loimaa

Mediaanitulot
24 568 €
Väkiluku
204
Keski-ikä
53,0 v
Avaa alue →Vertaa
39530Kilvakkala

Ikaalinen

Mediaanitulot
24 579 €
Väkiluku
916
Keski-ikä
47,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Joroinen: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle