Siirry sisältöön
Kulmilla.fi
  • AluehakuHae postinumeroa, aluetta tai kaupunkia
  • KarttaSelaa alueita kartalla
  • AluetestiAlueet valintojesi mukaan
  • KaupungitSelaa kaupungeittain
  • Tietoa datastaLähteet ja menetelmät
Vertaa
Kaikki rankingit→
  • Kalleimmat alueet
  • Edullisimmat alueet
  • Suurituloisimmat alueet
  • Pienituloisimmat alueet
  • Nopeimmin kasvavat alueet
  • Suurimmat alueet
  • Lapsiperheiden alueet
  • Nuorten aikuisten alueet
  • Helsinki: suurituloisimmat
  • Espoo: suurituloisimmat
  • Tampere: suurituloisimmat
Kaikki oppaat→
  • MuuttajalleVertaa alueita ennen muuttoa
  • AsuminenAsuinalueen valinta
  • SijoittajalleAluesijoittaminen
Kulmilla.fi

Suomen alueiden tiedot, vertailut ja oppaat yhdellä sivustolla.

Työkalut

  • Aluehaku
  • Kaupungit
  • Vertaa alueita
  • Aluetesti
  • Kartta

Oppaat

  • Kaikki oppaat
  • Muuttajalle
  • Asuminen
  • Sijoittajalle

Rankingit

  • Kalleimmat
  • Edullisimmat
  • Suurituloisimmat
  • Pienituloisimmat
  • Nopeimmin kasvavat
  • Kaikki rankingit

Kaupungit

  • Helsinki
  • Espoo
  • Tampere
  • Vantaa
  • Turku
  • Oulu
  • Kaikki kaupungit

Kulmilla.fi

  • Tietoa palvelusta
  • Tietoa datasta
  • Tietosuoja
  • Käyttöehdot

© 2026 Kulmilla.fi

Lähteet: Tilastokeskus, Paavo ja Osakeasuntojen hinnat (CC BY 4.0)

Etusivu/Kaupungit/Urjala/31720
Vertaa

Urjalankylä-Kehro

31720·Urjala
8,7 × 7,8 km

Postinumeroalueella Urjalankylä-Kehro (31720), Urjala, asuu 376 asukasta. Mediaanitulot ovat 24 555 €, asukkaiden keski-ikä on 50,0 vuotta ja 18 vuotta täyttäneistä 27,5 % on korkeakoulutettuja.

Alueen kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa. Mediaanitulot ovat kasvaneet 29,5 % viidessä vuodessa, ja työttömyysaste on noussut 1,2 prosenttiyksikköä. Alueen asunnoista 92,6 % on pientaloissa.

Mediaanitulot: sija 2/9 (Urjala)Väkiluku: sija 3/9 (Urjala)
Väkiluku
376+1,1 %(5v)
Mediaanitulot
24 555 €+29,5 %(5v)
Keski-ikä
50,0 v-2,0 %(5v)
Korkeakoulutetut
27,5 %+3,9 %(5v)
Omistusasunnot
90,2 %
Vuokra: 7,3 %
Lapsiperheet
17,6 %
Yksinasuvat
42,0 %
Työttömyysaste
9,8 %+1,2 %(5v)
Talouden keskikoko
1,9 hlö
Nuoret aikuiset (18–29)
7,7 %
65 vuotta täyttäneet: 32,7 %

Tunnusluvut

Alueen Urjalankylä-Kehro tunnusluvut
MittariArvoMuutos (5 v)
Väkiluku376+1,1 %
Mediaanitulot24 555 €+29,5 %
Keski-ikä50,0 v-2,0 %
Korkeakoulutetut27,5 %+3,9 %
Työttömyysaste9,8 %+1,2 %
Omistusasunnot90,2 %-
Lapsiperheet17,6 %-

Tulot ja väestö

Koulutus ja työllisyys

Asuminen

Asumismuoto

Omistus90,2 %
Vuokra7,3 %

Rakennustyyppi

Kerrostalo4,5 %
Pientalo92,6 %

Kotitaloudet

Kotitaloustyypit

Lapsiperheet17,6 %
Yksinasuvat42,0 %
Muut taloudet40,4 %

Usein kysytyt kysymykset: Urjalankylä-Kehro

Mitkä ovat alueen Urjalankylä-Kehro (31720) mediaanitulot?
Mediaanitulot ovat 24 555 €. Muutos 5 vuodessa: +29,5 %.
Kuinka monta asukasta alueella Urjalankylä-Kehro (31720) on?
376 asukasta. Muutos 5 vuodessa: +1,1 %.
Millaista asuminen alueella Urjalankylä-Kehro on?
Kotitalouksista 90,2 % asuu omistusasunnossa ja 7,3 % vuokra- tai asumisoikeusasunnossa. Asunnoista 4,5 % on kerrostaloissa ja 92,6 % pientaloissa.
Miten alue Urjalankylä-Kehro vertautuu muihin saman kaupungin alueisiin?
Mediaanitulojen sijoitus kaupungissa Urjala: 2 / 9. Korkeakoulutetut: 27,5 %, keski-ikä: 50,0 v.
Ladataan karttaa

Lähialueet

Lähimmät postinumeroalueet kartalla.

  • ·31730Honkola
  • ·31160Nuutajärvi
  • ·31140Menonen
  • ·31860Tursa
  • ·31760Urjala Keskus
  • ·31750Kehro
  • ·31830Halkivaha
  • ·37380Krääkkiö (Vesilahti)
  • ·31640Humppila Keskus (Humppila)
  • ·31650Venäjänkangas (Humppila)
  • ·37910Kylmäkoski Keskus (Akaa)
  • ·31110Matku (Forssa)

Vertaa toiseen alueeseen

Katso erot tuloissa, väestössä ja asumisessa.

Vertaa alueita

Sijoitus top-listoilla

  • Suurituloisimmat alueet1 696. · 2 983 alueesta
  • Suurimmat alueet1 595. · 2 983 alueesta
  • Mediaanitulot: Urjala2. · 9 alueesta

Muut alueet: Urjala

Mediaanitulojen mukaan

Muut alueet: Urjala
#AlueArvo
1.Honkola3173025 240 €+27,7 %
2.Menonen3114024 438 €+23,4 %
3.Urjala Asemanseutu-Hanhisuo3170024 051 €+14,9 %
4.Kehro3175022 774 €+39,4 %
5.Tursa3186022 501 €+25,3 %

Tietoa datasta

Lähde: Tilastokeskus, Paavo (postinumeroalueittainen avoin tieto). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä.

Aineisto päivitetty viimeksi 2025. Muutokset on laskettu vertaamalla viiden vuoden takaiseen aineistoon.

Huom: Postinumeroalueiden rajat voivat muuttua vuosien välillä, mikä vaikuttaa trendien vertailukelpoisuuteen.

Lue lisää datan menetelmistä →

Tulotasoltaan lähimmät alueet

Postinumeroalueet, joiden mediaanitulot ovat lähimpänä tämän alueen lukua.

Kaikki alueet →
99150Tepasto

Kittilä

Mediaanitulot
24 556 €
Väkiluku
87
Keski-ikä
46,0 v
Avaa alue →Vertaa
52200Puumala Keskus

Puumala

Mediaanitulot
24 560 €
Väkiluku
1 705
Keski-ikä
58,0 v
Avaa alue →Vertaa
57200Miekonniemi-Venäjänniemi

Savonlinna

Mediaanitulot
24 560 €
Väkiluku
2 271
Keski-ikä
49,0 v
Avaa alue →Vertaa
32810Peipohja

Kokemäki

Mediaanitulot
24 549 €
Väkiluku
1 649
Keski-ikä
48,0 v
Avaa alue →Vertaa

Jatka tästä

Urjala: kaikki alueetRankingitVertaa alueitaMuuttajalleSijoittajalle